فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اردوغان: سیسی دیکتاتور است..مصر:سخنان نخست وزیر ترکیه بی ربط است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز جمعه 18-7-2014 در واکنش به عملیات زمینی اسرائیل علیه غزه، به مصر و رئیس جمهوری آن حمله کرد و سیسی را دیکتاتوری خواند که با اسرائیل همراه شده و علیه حماس عمل می کند.

  اردوغان در وصف سپهبد عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر گفت که وی یک دیکتاتور است. این توصیف باعث شد که سامح الشکری وزیر امورخارجه مصر واکنش نشان داده و گفت: "به کار بردن کلمه دیکتاتور در مورد رئیس جمهوری مصر، ازعرف رایج دیپلماسی بین المللی خارج است".

  الشکری در پاسخ به اردوغان افزود: "این نوع اظهارات هیچ ربطی به حوادث غزه ندارد و هیچ نوع حمایتی را هم از مردم غزه در بر ندارد و باعث جلوگیری از خونریزی درغزه نیز نمی شود".

  وی ادامه داد: "نخست وزیر (ترکیه) بهتر است تمام احزاب و گروه های سیاسی در غزه را تشویق کند تا آنها از ابتکار آتش بس مصر حمایت کنند و تا کشتار زنان و اطفال در غزه پایان یابد".

  اردوغان روز جمعه به شدت به مصر و السیسی رئیس جمهوری آن کشور حمله کرد. وی در واکنش به سئوالی نسبت به تهاجم زمینی اسرائیل علیه نوار غزه ، گفت: " سیسی فرقی با دیگران ندارد، او خودش یک دیکتاتور است". وی دولت مصر را متهم کرد که "همراه با " اسرائیل علیه حماس که تحت حمایت ترکیه است، وارد عمل شده است.

  مصر چند روز پیش یک پیشنهاد آتش بس به اسرائیل و حماس ارائه داد که اسرائیل آنرا پذیرفت اما حماس قبول آنرا منوط به گشایش مرزهای نوارغزه بین اسرائیل و مصر کرد.

  اردوغان در اظهارات خود افزود: "دولت مصر، دولتی شرعی نیست". وی مقامات مصری را متهم کرد که سعی دارند جلوی حماس را برای به دست آوردن هر نوع صلحی در غزه بگیرند.

  اردوغان همچنین ضمن حمله به اسرائیل تاکید کرد این کشور مرتکب قتل عام شده است، گفت: "دولت اسرائیل تهدیدی برای صلح در منطقه خاورمیانه است".

  از هشتم زوئیه جاری زمان آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه، 307 فلسطینی کشته، بیش از 2050 تن مجروح شده و هزاران فلسطینی بی خانمان و از خانه های خود آواره شدند. اسرائیل روز پنج شنبه گذشته نیز عملیات زمینی خود را علیه نوار غزه، علاوه بر حملات توپ خانه ای، هوایی و دریایی آغاز کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران