فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خبرهایی از انصراف مالکی از پست نخست وزیری عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  برخی اطلاعات درز شده از درون ائتلاف ملی عراق، که در آن احزاب بزرگ شیعه عراقی حضور دارند، حاکی از آن است که حزب الدعوه با ارسال پیامی کتبی به آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق، پایبندی نوری مالکی را به دستور این مرجع برای عدم اعلام نامزدی برای دور سوم نخست وزیری، به اطلاع این مرجع تقلید رسانده است.

  بنا بر این گزارش ها "حزب الدعوه " به آیت الله سیستانی گفته است که این حزب جایگزینی برای مالکی تعیین کرده است.

  رهبری حزب الدعوه را نوری مالکی بر عهده دارد.

  پیشتر برخی منابع خبری گزارش داده بودند که آیت الله سیستانی در پیامی شفاهی از نوری مالکی خواسته بود ظرف مدت یک هفته از نامزدی برای پست نخست وزیری عراق انصراف دهد.

  طبق گفته این منابع با توجه به انتخاب حیدر العبادی عضو حزب الدعوه به عنوان معاون اول رئیس پارلمان ، این حزب دیگر نمی تواند متصدی پستی در قوه مجریه شود. چون در قانون اساسی عراق یک حزب سیاسی نمی تواند مسئولیتی در قوه مجریه و مقننه به طور همزمان داشته باشد.
  با این حال کارشناسان عراقی می گویند تا زمانی که مالکی رسما اعلام عقب نشینی نکند گره اصلی بحران سیاسی و مسئله انتخاب نخست وزیری حل نخواهد شد.

  نوری المالکی که دو دوره نخست وزیر عراق بود تاکنون بر نخست وزیری خود در دور سوم اصرار داشته است.

  در مقابل کرد‌ها، سنی‌ها و برخی گروههای شیعه با این مسئله انتخاب مجدد مالی مخالفند و سیاست‌های وی را عامل بحران کنونی عراق می‌دانند.

  مالکی که در راس فراکسیون دولت قانون قرار دارد، عضو ائتلاف بزرگ تری از گروه‌های شیعه است که "ائتلاف ملی" نام دارد. اما این ائتلاف تاکنون نتوانسته است که درباره معرفی نخست وزیر به توافق برسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران