فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیویی آمادگی نیروهای گارد ملی سعودی در مرز با عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال پرتاب چندین راکت از سوی برخی شبه نظامیان مسلح عراقی به داخل خاک سعودی در هفته های گذشته، مقامات این کشور اقدام به تقویت نیروهایی نظامی خود در طول 800 کیلومتر مرز مشترک با عراق نمودند.

  طی چند ماه گذشته مناطق مرزی سعودی با عراق چندین بار مورد هجوم موشکی گروه های نظامی شیعه در عراق قرار گرفته است.

  ملک عبدالله ماه گذشته پس از رویدادهای اخیر عراق و سقوط چندین شهر از این کشور به دست " داعش" طی سخنانی به مردم سعودی اطمینان داد که برای حفاظت امنیت و ثبات کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. پس از اظهارات ملک عبدالله در راستای اقدامات پیشگیرانه امنیتی، ریاض نیروهای گارد ملی خود را در نقاط حساس و مهم مرزی با عراق مستقر کرده است.

  در چارچوب این اقدامات امنیتی ارتش سعودی نیز یک منطقه حائل به امتداد 10 کیلومتر مرز با عراق ایجاد کرده و برای کنترل دقیق آن از دوربین های مدرن، رادار های مجهز به سیستم مادون قرمز و موانع بازدارنده طبیعی مانند خاک ریزهای بلند و فنس های آهنی استفاده شده است.

  منابع امنیتی سعودی می گویند گروه های خرابکار و تروریستی دیگر قادر به نفوذ به خاک سعودی نخواهند بود. از زمان قرار دادن این رادارها و دوربین های پیشرفته تاکنون بیش از 12 نفر که قصد نفوذ به خاک سعودی داشتند توسط ارتش شناسایی و بازداشت شدند.

  شهر مرزی عرعر در سعودی، تنها گذرگاهی است که این کشور را به عراق متصل می کند. این گذرگاه در پی پرتاب چند موشک از سوی شبه نظامیان شیعه عراقی وابسته به ایران، از یک سال پیش بسته شد.

  سرلشکر فالح السبیعی فرمانده گارد مرزی در منطقه شمالی سعودی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: " گروه داعش یک گروه تروریستی است که از نظر قابلیت های نظامی وزنه ای ندارد. اما شبه نظامیان شیعه وابسته به بغداد و تهران خرابکاری را با برنامه ریزی دولت های حامی آنها انجام می دهند. لذا خطر آنها به مراتب از خطر داعش زیاد تر است".

  گفتنی است که در نوامبر سال گذشته گروهی که خود را حزب الله عراق می نامید 6 موشک از نوع گراد به داخل سعودی پرتاب کرد، واثق البطاط رهبر این گروه در رسانه های مسئولیت پرتاب موشک ها را به عهده گرفت. اما حکومت مالکی هیچگونه واکنشی در برابر این شخص نشان نداد.

  هفته گذشته نیز سه راکت از سوی عراق به سوی نگهبانان مرزی سعودی پرتاب شد که هیچگونه تلفاتی در بر نداشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران