فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نشر بخشی از توافقنامه سیاسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بخشی از متن توافقنامه سیاسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان درمورد چگونگی تشکیل دولت "وحدت ملی" در دسترس رسانه های افغانی قرار گرفت.

  به گزارش العربیه، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات با میانجیگری جان کری وزیرخارجه آمریکا و یان کوبیش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند و بن بست انتخاباتی این کشور نیز پایان یافت.

  هردو نامزد در دو بخش باهم توافق کرده اند یک توافق تخنیکی برای حل بحران انتخاباتی و دوم توافق سیاسی برای چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی می باشد.

  توافقنامه سیاسی میان دو نامزد انتخابات افغانستان برای تشکیل دولت وحدت ملی درهفت ماده نوشته شده است.
  1. برای توانمندسازی مردم و نیازهای تأمین صلح و ثبات، امنیت، رشد اقتصادی، حاکمیت قانون و عدالت، حکومت وحدت ملی باید یک برنامۀ اصلاحات را توسعه بدهد.

  2. رییس جمهوری باید لویه جرگه(نشست بزرگان) را برای تعدیل قانون اساسی فرا خواند و تا دو سال آینده مقام نخست وزیری را ایجاد کند.

  3. تا زمانی که مقام نخست وزیری بر بنیاد قانون اساسی ایجاد می شود، تمامی وظایف نخست وزیر را مقام ریاست اجراییه یی انجام خواهد داد که این مقام فرمان رییس جمهور ایجاد خواهد شد و رییس اجرایی هم به انتخابات نامزد دومی تعیین خواهد شد.

  4. رییس جمهور مکلف به ایجاد مقام رهبر اپوزیسیون شده است که رهبر اپوزیسیون نیز از سوی نامزد دومی برگزیده خواهد شد.

  5. گزینش ها در مقام های کلیدی امنیت ملی، نهادهای مستقل و اقتصادی حکومت، با در نظرداشت اصل برابری و تساوی از سوی رییس جمهور و رهبر اپوزیسیون صورت می گیرد. مقام های وزارت ها، قضا، مقرری های کلیدی در سطح ولایت ها، با در نظر داشت اصل نماینده گی عادلانه از سوی رییس جمهور و در مشوره با رهبر اپوزیسیون صورت می گیرد.

  6. رییس جمهور تعهد می کند که تداوم در مقام های کلیدی ارگان های امنیتی را کم از کم برای سه ماه نگه میدارد.

  7. حکومت وحدت ملی تعهد می کند که در یک سال اصلاحات بنیادی در نظام انتخاباتی را برای بهبود نارسایی های انتخابات گذشته به میان می آورد که یک روند فراگیر و همه شمول باشد.

  منابع موثق درهردو تیم انتخاباتی این توافقنامه سیاسی را میان نامزدان انتخابات تایید کرده اند.

  ازسوی دیگر، عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد انتخابات افغانستان امروز پنجشنبه درنشست خبری درکابل گفت، توافق برتشکیل دولت وحدت ملی براساس پیشنهاد هردو تیم انتخاباتی و براساس نیازمندی های افغانستان صورت گرفته است.

  عبدالله افزود، بوجودآمدن دولت وحدت ملی برای افغانستان یک ضرورت است تا روند شایسته سالاری، سپردن کار به اهل اش، تأمین عدالت، تأمین امنیت و حاکمیت قانون درکشور بوجود آید.

  عبدالله تاکید کرد که دراین انتخابات موضوع برنده و بازنده مطرح نیست هر نامزدی که رأی بیشتر برده باشد رییس جمهور و نامزد دیگر رییس شورای اجرایی می باشد.

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز اعلام کرد که روند تفتیش آرا با حضور ناظران جهانی و نامزدان امروز پنجشنبه درکابل آغاز شد وقرار است تا سه هفته طول بکشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران