فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گنبد آهنین اسرائیل چیست و چگونه عمل‌ می‌کند؟

  منبع: دبی - العربیه.نت فارسی

  اسرائیل برای جلوگیری از اصابت موشک‌های شلیک شده از غزه به اهداف خود تلاش می‌کند؛ از این رو برای مقابله با این موشک‌ها، سامانه ضد موشکی گنبد آهنین برپا کرده است.

  بنا به گفته مقام‌های نظامی اسرائیلی، گنبد آهنین در جریان تنش جاری با فلسطینی‌ها، موفق شدند مانع از اصابت موشک‌های فلسطینی به بیت‌المقدس، تل‌اویو، اشدود، عسقلان، کریات غاز و مناطق دیگر شوند.

  تا کنون صدها موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است. موشک‌هایی که به سمت پایگاه‌های نظامی یا مناطق مسکونی شلیک می‌شوند، توسط سامانه ضد موشکی گنبد آهنین هدف قرار می‌گیرند. اما اگر دیده شود که موشک به سمت منطقه خالی از سکنه می‌رود، سامانه اقدامی برای مقابله با آن انجام نمی‌دهد.


  سامانه چگونه عمل می‌کند؟

  تمام دستگاه های این سامانه از سیستم رادار برای تعییین هدف و سکوهای پرتاب موشک برخوردارند. سامانه را به آسانی می‌تواند جابه جا کرد. ظرف چند ساعن می‌توان آن را باز کرد و در محل دیگری نصب کرد.

  برپایه گزارش مجموعه تحلیل علمی IHS این سامانه قدرت مانور بالای هم دارد. طول آن ۱۰ فوت یا حدود سه متر است قطر آن ۱۵ سانتمیتر است و ۹۰ کیلوگرم وزن دارد.

  کلاهک این سامانه حاوی حدود ۱۱ کیلوگرم مواد منفجره است. برد آن هم ۴ تا ۷۰ کیلومتر است.

  سامانه گنبد آهنین در آن واحد با انواع متعددی از تهدیدها مقابله می‌کند. این سامانه بنا به آن‌چه ارتش اسرائیل می‌گوید، در شرایط آب و هوایی مختلف عمل می‌کند. اسرائیل از سیستم رادار پیشرفته‌ای برای این سامانه استفاده می‌کند. این رادار «موشک شلیک شده را رصد می‌کند، اطلاعات را به مرکز فرماندهی می‌رساند تا به شکلی سریع منطقه‌ای را که موشک هدف قرار داده، محاسبه کند.» چنانچه منطقه مورد هدف به گونه‌ای است که باید از آن محافظت کرد، موشکی به سمت موشک شلیک شده، شلیک می‌شود تا آن را در هوا منفجر کند.

  اصل این سامانه از کجاست؟

  اسرائیل مدرن سازی سامانه دفاع زمینی را سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد. در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ سلسله‌ای از آزمایش‌ها را انجام داد، نخستین دستگاه از این سامانه در سال ۲۰۱۱ در جنوب اسرائیل برپا شد. نیروی هوای اسرائیل در سال ۲۰۱۱ موفق شد حدود ۷۰درصد از موشک‌های شلیک شده را توسط این سامانه رصد و با آن‌ها مقابله کند.

  سامانه گنبد آهنین ارتباطی با آمریکا دارد؟

  پاسخ مثبت است، مدرن سازی اولیه را شرکت دفاعی اسرائیلی «رافائل» به تنهایی برعهده گرفت. اما پس از آن این سامانه تحت پوشش گسترده ایالات متحده قرار گرفت.در سال ۲۰۱۴ آمریکا ۲۳۵ میلیون دلار برای پژوهش‌های مرتبط با پروژه گنبد آهنین در زمینه مدرن سازی و تولید ارائه داد. بنا بر اعلام کمینه پژوهشی کنگره آمریکا، «این سامانه برای امنیت و سلامت خانواده‌های اسرائیلی، بسیار مهم است». این را باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم گفته و تاکید کرده که «سامانه آزمایش شده و در جلوگیری از اصابت موشک‌ها به سرزمین‌های اسرائیلی موفق عمل کرده است.»

  بر پایه اعلام IHSهزینه هر دستگاه از سامانه گنبد آهنین، ۵ میلیون دلار است. آن گونه که مقام های اسرائیلی می‌گویند، هر موشک هم ۶۲هزار دلار هزینه در بر می‌گیرد. آن‌گونه که روزنامه اسرائیلی جورزالیم پست نوشته است، بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و بعضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان ناتو برای خرید سامانه گنبد آهنین از اسرائیل، تمایل نشان داده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران