فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کرزی از تفتیش تمام آرا برای حل تنش های انتخاباتی استقبال کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حامد کرزی رییس جمهور افغانستان ساعت 12:00 شامگاه شنبه 12 ژوئیه 2014 در نشست خبری مشترک با جان کری وزیر خارجه آمریکا و یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل از شکست بن بست انتخاباتی استقبال کرده گفت، که تفتیش آرا باید بزودترین فرصت صورت گیرد.

  به گزارش العربیه، کرزی گفت:"من به نوبه خود از اعلام موقت هر دو کاندید پشتیبانی می کنم، امیدوارم تفتیش صد در صد آرای که به صندوق ها ریخته شده اند به زودترین فرصت آغاز شود تا آرای ملت افغانستان معلوم شود تا ملت افغانستان از طریق رای آزاد خود بالاخره به انتخاب رئیس جمهور خود برسد. امیدوارم هر دو کمیسیون های انتخاباتی افغانستان این پیشنهادات را بپذیرند و این پروسه را با سرعت در همکاری با سازمان ملل متحد و ناظرین جهانی به پیش ببرد."

  کرزی ادامه داد: "آرزوی ما این است که پروسه تفتیش آرای که امشب(شامگاه شنبه) اعلام شد که صد در صد آرا تفتیش می شود به زودترین و سریع ترین روش تکمیل شود تا ما بتوانیم بعد از تکمیل این پروسه مراسم تحلیف را به رئیس جمهور جدید افغانستان بگیریم."

  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا و یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل توافق کردند که برای بیرون رفت از بن بست انتخاباتی باید تمام اوراق رأی دهی دوباره بررسی و تفتیش گردد.

  کری: حکومت وحدت ملی تشکیل می شود

  جان کری وزیر خارجه آمریکا دراین نشست خبری گفت، تمام اوراق رأی دهی با نظارت جامعه جهانی و ناظران نامزدان انتخابات بصورت دقیق و براساس معیارهای جهانی دوباره بررسی و تفتیش میگردد.

  کری افزود، تفتیش آرا تا 24 ساعت دیگر رسماً در کابل آغاز میگردد و تمامی اوراق رای‌دهی از ولایات افغانستان توسط نیروهای آیساف به کابل منتقل خواهند شد و در تأمین امنیت اوراق رای دهی نیروهای آیساف نقش دارند.

  او گفت:" من هیچ کدام از نامزدان را حمایت نکردم و بعد از بررسی و تفتیش آرا هر نامزدی که برنده شد، او رییس جمهور افغانستان است."

  کری ادامه داد:" آمریکا خواهان یک حکومت مستقل است و هر دو نامزد تعهد کرده اند که بعد از تفتیش آرا نتایج نهایی را می پذیرند و یک حکومت وحدت ملی را تشکیل میدهند."

  جان کری وزیر خارجه آمریکا برای حل تنش های انتخاباتی روز جمعه وارد کابل شد و بعد از دو روز گفتگو با نامزدان انتخابات سرانجام بن بست انتخاباتی این کشور شکست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران