فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دیده بان حقوق بشر: 255 زندانی سنی عراقی در ماه گذشته توسط نيروهای مالکی اعدام شدند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سازمان دیده‌بان حقوق بشر (HRW) روز جمعه (11 ژوئیه) خبر داد نیروهای ارتشی و امنیتی نوری المالکی نخست وزیر عراق که عمدتا شیعه هستند ماه گذشته و در پی پیشروی‌های سریع داعش و نیروهای انقلابی عشایر در این کشور دست کم 255 زندانی سنی مذهب را اعدام کرده‌اند.

  به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه و با تکیه بر بیانیه دیده‌بان حقوق بشر "نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان وابسته به دولت مالکی، به صورت غیرقانونی در تاریخ 9 ژوئن 2014 دست کم 255 زندانی سنی مذهب را اعدام کرده‌اند."

  در ادامه این بیانیه آمده است که "کشتار فراقانونی می‌تواند شاهدی بر وقوع جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت باشد."

  به گفته دیده‌بان حقوق بشر این اعدام‌ها، انتقام‌گیری از یورش و پیشروی سریع شورشیان است که تا ماه گذشته به عنوان داعش (دولت اسلامی عراق و شام) شهرت داشتند. داعش ماه گذشته در پی اعلام خلافت اسلامی عنوان خود را تغییر داد.

  نیروهای مسلح این گروه تندروی سنی از ماه گذشته به سرعت در عراق پیشروی کرده و شهر موصل٬ دومین شهر بزرگ کشور٬ را به کنترل خود درآوردند.

  به گفته سازمان بین‌المللی دیده ‌بان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است "شلیک به زندانیان نقض غیراخلاقی قوانین بین‌المللی است."

  جو استورک٬ رئیس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌ بان حقوق بشر می‌گوید: "در حالی که جهان به درستی اقدامات بی‌رحمانه داعش را تقبیح می‌کند٬ نباید چشم‌های خود را بر قتل‌های فرقه‌ای دولتی و شبه‌دولتی در عراق ببندیم ".

  وی به کشتار زندانیان در مناطقی نظیر شهر موصل٬ و روستاهای تلعفر٬ بعقوبه٬ و راوه اشاره کرده است. او روش کشتار زندانیان را در کنار اعدام٬ در یک مورد به آتش کشیدن زندانی٬ و در دو مورد پرتاب نارنجک به درون سلول زندان اعلام کرد.

  دیده‌بان حقوق بشر خواستار رسیدگی قضایی بین‌المللی به این کشتار سیاسی شده ‌ست.

  ناوی پیلای رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز خواستار تحقیق در باره این اعدام های فراقانونی شده و هشدار داده است که براساس گزارش های واصله، احتمالا نیروهای مالکی مرتکب جنایت جنگی علیه بشریت شده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران