.
.
.

دو منطقه نفتی در کرکوک به تصرف نیروهای پیشمرگه درآمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت نوری مالکی روز جمعه نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان را متهم کرد که دو چاه مهم نفتی را در کرکوک به تصرف و کنترل خود در آورده اند، این در حالی است که روابط اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد: "تصرف و کنترل مناطق نفتی "بی حسن" و چاه های کرکوک توسط دسته هایی از نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان را محکوم می کنیم".

سخنگوی وزارت نفت عراق گفت: "این دو منطقه نفتی جمعا روزانه 400 هزار بشکه نفت تولید می کنند".

بر اساس همین گزارش، مقامات دولت اقلیم کردستان تاکنون اظهار نظری در این باره نکرده اند.

این اتهام از سوی دولت مالکی علیه اقلیم کردستان تنش میان دو طرف را تشدید خواهد بخشید و تلاش های مالکی برای تشکیل یک دولت فراگیر به منظور مقابله با مخالفان سنی اش را مشکل تر خواهد کرد.

قرار است روز یکشنبه آینده مصادف با 13 ژوئن پارلمان عراق به منظور بحث و بررسی موضوع دولت فراگیر ملی تشکیل جلسه دهد.

پس از انتخابات ماه آوریل گذشته، تشکیل دولت فراگیر ملی در عراق، در پی مخالفت های نمایندگان جریان های مخلف سیاسی در نخستین جلسه پارلمان، بدون نتیجه پایان یافت.

پس از پیشروی سریع ژوئن گذشته نیروهای اسلام گرای داعش و نیروهای انقلابی عشایر در غرب و شمال غرب عراق، ارتش این کشور منطقه کرکوک را تخلیه کرد، پس از آن نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان به منظور جلوگیری از پیشروی داعش، وارد کرکوک شدند. کردها پس از آنکه کرکوک را به تصرف خود درآوردند اعلام کردند که وضعیت در کرکوک به گذشته باز نخواهد گشت و این استان مهم نفت خیز تحت کنترل کردها باقی خواهد ماند.

کردها همچنین در صدد هستند تا به منظور تعیین سرنوشت کردستان و جدایی این اقلیم از عراق یک همه پرسی برگزار کنند.