.
.
.

مالکی: هرگز از پست نخست وزیری عراق صرف نظر نمی کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال شدت یافتن پیشنهادهای بین المللی و منطقه ای برای عدم نامزدی مجدد نوری مالکی برای پست نخست وزیری این کشور، وی روز جمعه 4-7-2014 طی نطق هفتگی خود که به صورت بیانیه ای از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت: "من هرگز از پست نخست وزیری دولت عراق صرف نظر نخواهم کرد".

مالکی افزود:" ائتلاف دولت "قانون" در انتخابات پارلمانی اخیر عراق موفق به کسب بیشترین تعداد کرسی ها در پارلمان (92 از 328) شد و در مقایسه با دیگر ائتلاف های سیاسی، حق ائتلاف دولت قانون است که پست نخست وزیری را تصاحب کند. هیچ کس نمی تواند برای ما پیش شرط بگذارد. زیرا گذاشتن پیش شرط به معنای قبول دیکتاتوری است و این چیزی است که ما با تمام قدرت و با اراده آن را رد می کنیم. "

به دنبال پیروزی های پی در پی ماه گذشته نیروهای انقلابی عشایر و داعش در شمال و غرب عراق، فشارها علیه مالکی افزایش یافته و از وی خواسته شده است که برای سومین بار کاندید ریاست دولت این کشور نشود. اما وی برغم ناکامی های سیاسی اش که باعث شده نصف عراق از کنترل دولت خارج شود اما هنوز حاضر نیست به درخواست نیروهای سیاسی عراقی و خارجی تن دهد.

در مرحله اول کردها و سنی های عراق خواهان کناره گیری وی بودند اما اکنون، نیروها و رهبران مذهبی شیعه به صفوف مخالفان وی پیوسته و از او خواسته اند که اقدام به تشکیل یک کابینه فراگیر که شامل همه گروه ها و قشرهای مردم عراق باشد، دست بزند. اما نوری مالکی اصرار دارد که ائتلاف دولت قانون که او آن را رهبری می کند در انتخابات 30 آوریل اکثریت کرسی ها را به دست آورده است، بنابراین این حق اوست که نامزد پست نخست وزیری این کشور شود.

پیش از این بیانیه که مالکی آنرا تلویزیون دولتی عراق خواند، آیت الله علی سیستانی یکی با نفوذترین مراجع تقلید شیعیان عراق در نماز جمعه 4-7-2014 ، ناکامی اولین جلسه پارلمان این کشور را در تشکیل یک دولت فراگیر، اسفناک خواند.

سیستانی پیش از این نیز از تمام نمایندگان و نیروهای سیاسی عراق خواسته بود که با اتفاق آراء اقدام به تشکیل یک دولت فراگیر به نمایندگی تمام عراق نمایند، اما مالکی که از هم مذهبان آیت الله سیستانی است، گوشش بدهکار این حرف ها نیست. به همین دلیل استقلال و تمامیت ارضی این کشور به خطر افتاده و احتمال تجزیه کشور برپایه خطوط فرقه ای افزایش یافته است.

اکثر استان های سنی نشین در حال حاضر تحت سیطره سلطه شبه نظامیان عشایر و "داعش " قرار دارند