.
.
.

کشور آینده کردستان دشمن ملت عرب نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس گزارش روزنامه عراقی "المشرق" به نقل از منابع سیاسی مطلع این روزنامه توافقی میان واشینگتن و بغداد با مشارکت چند پایتخت عربی و غیر عربی در جریان است که به موجب آن یک کابینه کوچک متشکل از 16 وزیر اداره کشور بحران زده عراق را بر عهده خواهد گرفت.

از سوی دیگر مسعود بارزانی درصدد تعیین یک وزیر عرب هوادار حق تعیین سرنوشت کردها در راس وزرات امور عربی در دولت کردستان است تا ضمن تماس با اتحادیه عرب نشان دهد که کردها دشمن ملت عرب نیستند.

در گزارش "المشرق" آمده است که ایالات متحده آمریکا تماس های فشرده ای برای تشکیل کابینه جدید عراق دنبال کرده، قویا در حال مواجهه با مشکلات سیاسی و دموگرافیک ناشی از تحولات نظامی عراق به ویژه تصمیم مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان مبنی بر اجرای همه پرسی برای تعیین سرنوشت کردها است.

این منابع می افزایند که بارزانی برای اثبات اعتقادات راسخ خود درباره ترکیب کابینه آینده، راهی بجز مراجعه به پارلمان اقلیم کردستان، فرا روی خود نداشت. وی با این اقدام، پیام جسورانه ای برای واشینگتن فرستاد، مبنی بر اینکه کردها دیگر از لحاظ سیاسی و ملی، تعهدی نسبت به قانون اساسی سال 2008 عراق نخواهند داشت.

بر اساس گزارش های درز شده بارزانی در دو روز گذشته دو پیام را درباره ترکیب کابینه آینده فرستاده که بر اساس پیام اول، نخست وزیر آینده باید از توافق فراگیر ملی برخوردار باشد و پیام دوم تاکید دارد در صورتی که توافقی درباره ریاست سه قوه به عمل نیایید کردها سقف مخالفت خود تا سطح الاعلام استقلال بالا خواهند برد.

بر اساس اطلاعات موجود کردها در حوادث جنگ اخیر به اسلحه پیشرفته ای دست یافته اند که نیروی تهاجمی پیشمرگه ها را در جنگ علیه تروریسم و یا رویارویی با تهدیدهای دیگر بالا برده است.

طبق این گزراش بارزانی درصدد است تا با تعیین یک شخصیت ملی عرب هوادار حق تعیین سرنوشت کردها در راس وزرات امور عربی در دولت کردستان به او ماموریت بدهد که روابط کردستان را با اتحادیه عرب تقویت بخشیده تاکید کند که کشور آینده کردستان دشمن امت عرب نخواهد بود.

خبرهای درز کرده همچنین از تشکیل یک کابینه کوچک عراقی در دو هفته آینده با عضویت 16 وزیر با توجه به توصیه های مراجع دینی و با در نظر گرفتن ضرورت های مبرم و فوری در عراق تشکیل خواهد شد.