.
.
.

نوجوان فلسطینی توسط اسرائیلی‌ها زنده زنده سوزانده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد عبدالغنی العویوی دادستان کل فلسطین می‌گوید کالبد شکافی اولیه پیکر نوجوان فلسطینی که توسط یهودی‌های تندرو ربوده و کشته شده است، نشان می‌دهد که او زنده زنده سوزانده شده است.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، دادستان کل فلسطینی در بیانیه‌ای که صادر کرده، تاکید کرده است که علت اصلی مرگ نوجوان فلسطینی، آتش سوزی و تاثیرت مستقیم آن است.

تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیی‌ها پس از ربوده شدن سه جوان اسرائیلی در روز ۱۲ ژوئن گذشته در کرانه باختری رود اردن، شدت یافت حدود، یک هفته بعد از این حادثه، جنازه این سه جوان در روستایی نزدیک شهر الخلیل یافته شد.

پس از آن محمد ابو خضیر نوجوان ۱۶ ساله فلسطینی که به همراه خانواده‌اش در بیت‌المقدس شرقی ساکن بود ربوده شد و ساعاتی پس از حادثه، جنازه ذغال شده‌اش در باغی در اطراف شهر یافته شد.

صابر العالول مدیر پزشکی قانونی فلسطین، در کالبدشکافی نوجوان فلسطینی که توسط پزشکان اسرائیلی در تل‌آویو صورت گرفت، حضور یافت.

در بیاین العویوی آمده است: «در جریان کالبد شکافی وجود دوده در مجاری تنفسی و دو ریه نوجوان یافته شد و این نشان می‌دهد که او از این ماده تنفس کرده و در هنگام سوزانده شدن، زنده بود.»

همچنین کالبدشکافی نشان داده است که ۹۰درصد بدن نوجوان فلسطینی دچار آتش سوزی شده و سر او نیز با یک ضربه زخم برداشته است. از پیکر محمد ابوخضیر نمونه برداری شده تا به منظور تهیه گزارش پذشکی، در آزمایشگاه، مورد آزمایش قرار گیرد.

در جریان تشییه جنازه نوجوان فلسطینی که روز جمعه برگزار شد، شرکت کنندگان شعار سر دادند: «انتفاضه انتفاضه». آن‌ها همچنین اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای پلیس اسرائیل کردند که در مقابل، گاز اشکاور و تیر پلاستیکی به سمت آن‌ها شلیک شد. این یکی از شدیدترین درگیری‌ها از چند سال گذشته بود.

منابع پزشکی می‌گویند که درگیری‌ها در کرانه باختری رود اردن تا ساعات شب ادامه یافت و دستکم یک فلسطینی در شهر نابلس زخمی شد.

برخی مسئولان فلسطینی که برای آرام کردن اوضاع تلاش می‌کنند، گفتند که مانع از در گرفتن انتفاضه جدیدی خواهند شد و تلاش خواهند کرد این بحران را که با ربوده شدن جوانان اسرائیلی آغاز شده است، حل و فصل کنند.

بسیاری از فلسطینی‌ها از جمله محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گویند که محمود ابوخضیر، قربانی عمل انتقامجویانه از سوی یهودیان تندرو بود.

اسرائیل از روز پنجشنبه، نیروهای خود را در مرزهای نوار غزه به حال آماده باش قرار داده است. چندین حمله هوایی نیز علیه پایگاه‌های گروه فلسطینی حماس در نوار غزه صورت گرفت که با حملات موشکی به شهرک‌های اسرائیلی، پاسخ آن‌ها داده شد. مصر در تلاش است میان دو طرف میانجی‌گری کرده و مانع از آغاز جنگی جدیدی شود.

اسرائیلی حماس را متهم به دست داشتن در ربودن جوانان اسرائیلی می‌کند. از این رو صدها فلسطینی مرتبط با حماس طی هفته‌های اخیر در کرانه باختری رود اردن توسط نیروهای امنیتی اسرائیل، دستگیر شدند.