.
.
.

رهبر داعش در اولین خطبه‌ نماز جمعه خود از مسلمانان خواست از او اطاعت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش فیلمی از خطبه‌های روز گذشته نماز جمعه که توسط ابوبکر بغدادی رهبر این گروه و خلیفه خود خوانده مسلمانان ایراد شده، منتشر کرده است.

به نظر می‌رسد انتشار این فیلم برای پایان دادن به شایعاتی باشد که از زخمی شدن البغدادی در بمباران شهر قائم توسط جنگنده‌های عراقی حکایت داشت.

گروه داعش در هفته‌های گذشته طی عملیاتی ضربتی، مساحت‌های وسیعی از مناطق شمال عراق را تصرف کرد. این گروه در سرزمین‌های تصرف شده در عراق و سوریه، اعلام برپایی خلافت اسلامی کرد و رهبر خود ابوبکر بغدادی را خلیفه مسلمین خواند.

در خطبه‌های نماز جمله که در مسجد بزرگ شهر موصل ایراد شده، البغدادی، می‌گوید غایت از خلقت انسان برپایی دین است و دین جز جنگ، برپایی دولت، اقامه حدود و پیاده کردن احکام حتی با زور، برپا نمی‌شود. او قوام دین را «کتاب هدایت کننده و شمشیری حامی» دانسته است.

البغدادی، برپایی خلافت و منصوب کردن امام را واجبی بر تمام مسلمانان دانسته که قرن‌ها به آن عمل نشده است. او خلافت مسلمانان را امانتی بر دوش خود دانسته با این که او بهترین آن‌ها نیست. از این رو از آن‌ها می‌خواهد که یارای او باشند تا وقتی که از خدا پیروی می‌کند و اگر عصیان کرد، او را نصیحت کرده و از پیروی از او حذر کنند.

البغدادی گفته که همچون سران دیگر کشورها، به مردم وعده زندگی خوب و رها نمی‌دهد بلکه همان وعده‌ای را می‌دهد که خداوند در قرآن به مومنان داده است.

او از پیروان خود می‌خواهد جهاد کنند و دیگران را به جهاد فرا خوانند.