.
.
.

واکنش کری به قطع سخنانش توسط مالکی: بگذار صحبتم را تمام کنم، بعد حرف بزن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرا منطقه‌ای «الحیات» به صورتجلسه دیدار نوری مالکی نخست وزیر عراق و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر اخیرش به عراق دست یافته است.

به نظر می‌رسد کری بر پایه اطلاعات قطعی به مالکی تاکید کرده است که تمام شبه نظامیان مخالف او، از داعش یا تکفیری‌ها نیستند، نسبت به دخالت ایران هشدار داده و گفته است این مساله واشینگتن را به اتخاذ گزینه‌های دیگر وا خواهد داشت.

اما برپایه سند درز پیدا کرده، مهمترین مساله در این دیدار، گفته کری به مالکی بود با این عبارت‌ها: «به صراحت و بدون واژه‌های دیپلماتیک، می‌خواهم خاطرنشان کنم برخی سیاست‌هایی که تحت فشار حوادث از اواخر سال ۲۰۱۱ اتخاذ شده است، احساسات بخش مهمی از جامعه عراق را تحت تاثیر قرار داده است. مالکی پاسخ داد: من به شما اطمینان می‌دهم که شخصا در تلاش هستم سیاستمداران عراقی را گردهم آورم، اما برخی نیروهای سیاسی هستند که برای اهداف خاصی، بحران آفرینی می‌کند؛ اهدافی که به دور از منافع عراق هستند. پس از آن کری پاسخ داد: اجازه بده با صراحت سخن بگویم. ما دخالت در امور دا خلی عراق را نمی‌خواهیم، اما صدور فتوای تحریک آمیز و بسیج کردن غیرنظامیان برای جنگ، به سود مردم عراق نیست. مالکی پاسخ داد: تروریست‌ها برای ما مجالی برای متحد کردن عراقی‌ها باقی نگذاشتند و ایالات متحده باید به ما در این اوقات سخت برای جنگ علیه خطر مشترک کمک کنند، منظورم تروریسم داعش است.»

نگرانی از دخالت ایران

در مقابل کری به مالکی تاکید کرد که داعش، سازمانی تروریستی است، اما افزود: «درست است که داعش سازمانی تروریستی و به علاوه آن تندرو است، اما اطلاعات دقیق حاکی از آن است که تمام شبه نظامیان شورشی از داعش یا سازمان‌های تکفیری نیستند و برخی از آن‌ها، با ما علیه القاعده جنگیدند. به علاوه ما از دخالت مستقیم ایران نگرانیم.»

درباره دخالت ایران، کری به مالکی تاکید کرد که ایالات متحده، از هرگونه دخالت نظامی مستقیم ایران در عراق نگران خواهد بود. او افزود: «این مساله بر تلاش‌هایمان برای آرام کردن فضای متشنج منطقه تاثیر خواهد گذاشت.»

هنگامی که مالکی سعی کرد حرف‌های وزیر امور خارجه آمریکا را قطع کند، کری به او اجازه نداد و گفت: «بگذار سخنم را تمام کنم و سپس هر چه داری بگو.» برپایه سند، مالکی عذر خواهی کرد و گفت: «به خاطر قطع کردن حرف‌هایتان پوزش می‌خواهم... بفرمایید.» در این هنگام کری تاکید کرد که همه شبه نظامیان از داعش یا تکفیری‌ها نیستند و دخالت ایران کشورش را به گزینه‌های دیگر وا خواهد داشت.

هنگامی که مالکی گفت به دوستان و همپیمانان آمریکایی‌اش اعتماد دارد و افزود: «اوایل مال جولای آینده دولت جدید تشکیل خواهیم داد،» کری پاسخ گفت: «تو را بسیار امیدوار می‌بینم» و ادامه داد: «امیدواری چیز خوبی است اما واقعیت گرایی بهتر است.»