.
.
.

ویدیوی ضرب و شتم یک بازداشت شده توسط نیروهای مالکی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان اینترنتی در عراق، صحنه هایی از برخورد نیروهای دولتی این کشور با یکی از بازداشت شدگان قبایل در دیاله را در شبکه اینترنتی یوتیوب پخش کردند که نشان می دهد، نیروهاى مالكى به روشی توهین آمیز به تحقیر این بازداشت شده می پردازند.

طبق اين گزارش، این مرد سالخورده هنگام بازگشت از سلیمانیه در منطقه دیاله توسط نیروهای مالکی بازداشت شده بود.

در این ویدیو نیروهای مالکی در حالی که چشمان مرد بازداشت شده را با پارچه ای سفید بسته و دستهای او را دستبند زده اند، به شدت مورد ضرب و شتم قرار می دهند. یکی از سربازان کفش خود را بر سر او می گذارد و پنج تن از نیروهای مالکی به نوبت او را مرود ضرب و شتم قرار می دهند . همچنین یکی از ماموران با دست خود ریش این بازداشتی را می کند.

پیشتر سازمان های حقوق بشری وابسته به سازمان ملل گزارش داده بودند که هزاران نفر از بازداشت شدگان مناطق سنی نشین در زندان های عراق در معرض شکنجه و بدرفتاری نیروهای نوری مالکی قرار گرفته اند.

سازمان عفو بین الملل در سال 2013 طی گزارشی تعداد بازداشت شدگان مخالف نوری مالکی را حدود 30 هزار نفر تخمین زده بود. در این گزارش آمده است که برخی از این افراد بیش از 10 سال در بازداشت به سر می برند اما تاکنون محاکمه نشده اند. نیروهای مالکی برای گرفتن اعتراف از این افراد اغلب آنها مورد شکنجه و اذیت و آزار قرار می دهند.

گفتنی است که دولت عراق تاکنون آمار دقيقی از تعداد بازداشت شدگان این کشور ارائه نداده است.