.
.
.

سیستانی: عدم توافق پارلمان برای تشکیل حکومت مایه تاسف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق روز جمعه 4-7-2014 با ابراز تاسف از ناتوانی پارلمان این کشور برای تشکیل دولت جدید گفت:"عدم توافق برای انتخاب رئیس پارلمان و تشکیل دولت جدید بیانگر شکست سیاستمداران عراق است".

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد صافی، نماینده آیت‌الله سیستانی که خطبه‌های نماز جمعه شهر کربلا را می خواند از قول وی گفت:" مردم عراق روز سه شنبه بدنبال افتتاح اولین جلسه پارلمان امیدوار شده بودند که بر اساس قانون اساسی حکومت جدید تشکیل شود. اما متاسفانه چنین نشد".

آیت الله سیستانی بار دیگر بر ضرورت تشکیل یک حکومت فراگیر که مورد قبول همه عراقی ها باشد، تاکید کرد.

وی همچنین خواستار سرعت بخشیدن به تلاش‌ها برای انتخاب رئیس جمهور، رئیس پارلمان و نخست وزیر عراق شد.

مرجع شیعیان عراق بدون اشاره مستقیم به به کسی یا جریانی، نسبت به سوء استفاده از شرایط کنونی عراق برای ایجاد تغییرات در جغرافیای انسانی و سیاسی این کشور هشدار داد.

نماینده سیستانی در خطبه امروز در کربلا با اشاره به اوضاع مردم آواره در استانهای انبار و موصل گفت:" نباید آوارگی و کوچ اجباری این بخش از ملت عراق و تسلط "تروریست‌ها" در محل زندگی ‌شان در نینوا مورد سوءاستفاده برخی‌ها برای تغییر جغرافیایی انسانی منطقه باشد".

وی اظهار داشت: "از دولت اقلیم کردستان و دیگر سازمان‌های بین‌المللی نیز دعوت می‌شود تا به این افراد کمک کنند و پس از بازگشت امینت شرایط را برای بازگشت آنها به دیار خود فراهم کنند."