.
.
.

شدت یافتن درگیری ها میان فلسطینیان و اسرائیلی ها در بیت المقدس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال کشف جسد محمد ابوخضیر، جوان 16 ساله ربوده شده فلسطینی که توسط یهودیان ساکن در منطقه شعفاط واقع در شمال بیت المقدس به قتل رسید، آتش اختلاف و درگیری بین اسرائیلی ها و فلسطینیان شعله ورتر شد. به طوری که با اولین ساعت پخش خبر کشته شدن این نوجوان فلسطینی منطقه شمال قدس به جولانگاه درگیری شدید میان جوانان خشمگین فلسطینی و پلیس و ارتش اسرائیل تبدیل شد.

پلیس اسرائیل با پرتاپ گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی به سوی تظاهر کنندگان خشمگین تلاش می کرد که آنان را متفرق کند. اما درگیری ها گسترش بیشتری یافته و صدها تن از جوانان فلسطینی با سنگ و چوب به مقابله با پلیس اسرائیل برخاستند.

زیاد حلبی، گزارشگر العربیه در بیت المقدس از مجروح شدن دهها تن از فلسطینی ها در این درگیریها خبر داده است.

طبق این گزارش اسرائیلی ها ازبیم هجوم فلسطینی ها به مناطق مسکونی یهودیان در منطقه شعفاط واقع در قدس شمالی تمام درهای ورودی این مناطق را بسته، و قطار سریع السیری که این منطقه را با دیگر مناطق فلسطین و اسرائیل متصل می کند، را تعطیل کردند.

فلسطینیان در تظاهرات خود خواستار قیام سراسری و آغاز انتفاضه ای دیگر شدند چیزی که اسرائیل به شدت از وقوع آن نگران است.

طبق این گزارش فعالان فلسطینی پس از کشته شدن محمد ابوخضیر نوجوان فلسطینی به دست یهودیان افراطی، با تشکیل کمیته های مردمی در بیت المقدس، خود را برای مقابله با عملیات آدم ربائی و قتل شهروندان فلسطینی توسط یهودی های افراطی آماده می کنند.

خانواده جوان مقتول فلسظینی: تصویر قاتلان بوسیله دوربین های مدار بسته ضبط شد

خانواده نوجوان فلسطینی در مصاحبه ای با خبرنگار العربیه گفته اند که پس از اینکه رباینده گان این نوجوان را ربودند، آنها به پلیس اطلاع داده و نوار ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته نیز به پلیس داده اند. اما با این حال پلیس اسرائیل سهل انگاری کرده و ساعاتی بعد جسد این نوجوان در شمال بیت المقدس در حالی که سوخته شده پیدا شد.

خانواده نوجوان مقتول فلسطینی می گویند او هنگام نماز زمانی که جلوی مسجد منتظر پدرش بود، دو نفر او را به زور سوار خودروی کرده و به سرعت از منطقه دور شدند.

پدر این نوجوان می گوید شماره پلاک خودروی رباینده را قبلا به پلیس داده بودیم و مالک این خودرو پیشتر نیز به ربودن فلسطینی ها و قتل متهم بوده است.

وی افزود: این ربایندگان دو روز قبل از ربودن محمد در منطقه بیت لحم قصد ربودن یک کودک فلسطینی به نام موسی زلوم را داشتند اما با مقاومت مادر کودک و اهالی مجبور به فرار شدند.

اسرائیل قتل نو جوان فلسطینی را محکوم کرد

برغم اینکه همه نشانه ها حکایت از کشته شدن این نوجوان فلسطینی در یک عمل انتقامجویانه از سوی یهودیان دارد، اما دولت اسرائیل هنوز نسبت به اینکه این قتل با انگیزه انتقام صورت گرفته شک و تردید دارد. میکی روزنتال، سخنگوی پلیس بیت المقدس اعلام کرد که تحقیقات پلیس در باره قتل این نوجوان فلسطینی و تلاش برای دستگیری قاتلان هنوز ادامه دارد. او گفت هنوز نمی دانیم که این قتل جنایی بوده یا به انگیزه های ناسیونالیستی صورت گرفته است.

اسرائیل قتل نوجوان فلسطینی را محکوم کرد

نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل با محکوم کردن قتل نوجوان فلسطینی آن را اقدامی "منزجر کننده" توصیف کرد و وعده داد که برای یافتن و مجازات مرتکبین این قتل تلاش خواهد شد. وی گفت اسرائیل دولت قانون و نهادهای مدنی است و هیچ کس حق ندارد خودسرانه و غیر قانونی جنایتی را مرتکب شود.

کارشناسان سیاسی می گویند کشته شدن یک نوجوان فلسطینی و شعله ور شدن درگیری و احتمال قیام سراسری برای فلسطینی ها و تبدیل این اعتراضات به انتفاضه ای دیگر اسرائیل را با چالش جدی روبرو خواهد کرد. این اعتراضات سراسری میدان مانور اسرائیل برای عملیات علیه حماس در غزه را با مشکل جدی روبرو خواهد کرد. به همین دلیل ایالات متحده به سرعت کشته شدن نوجوان فلسطینی را محکوم کرده وبا ابراز نگرانی از تحولات اخیر، از دو طرف اسرائیلی و فلسطینی خواسته است خویشتنداری به خرج دهند و مانع از بهره ‌برداری افراطیون دو طرف از وضعیت کنونی شوند.

ترس اسرائیل از انتفاضه ای دیگر

قیام سراسری فلسطینی ها و تبدیل آن به انتفاضه ای دیگر یکی از بدترین سناریوهایی است که اسرائیل از وقوع آن به شدت نگران است. به همین دلیل طی دو روز گذشته با محاصره مناطق یهودی نشین شعفاط تلاش کرد تا مانع درگیری فلسطینی ها با یهودیان تندرو شود. خشم فلسطینی ها و تظاهرات گسترده آنها در مناطق بیت المقدس شمالی این احتمال را می دهد که اعتراضات به دیگر مناطق اشغالی به خصوص در کرانه غربی و شمال بیت المقدس کشیده شود. در همین حال حماس گروه متهم به قتل سه نوجوان اسرائیلی، از مردم فلسطین خواست تا برای انتفاضه ای دیگر در سراسر فلسطین خود را آماده کنند. اسرائیل نیز به تمام نیروهای خود در بیت المقدس و دیگر شهرهای اشغالی در فلسطین اعلام آماده باش کامل داده است. بدبینی و کینه توزی میان فلسطینیان و اسرائیلی ها در بیت المقدس به اوج خود رسیده است.

زمینه آغاز بحران در بیت المقدس

به دنبال کشف جسد سه جوان یهودی در بیت المقدس آتش اختلاف و درگیری بین اسرائیل و فلسطین شعله ور شد. اسرائیل پس از کشف جسد سه نوجوان اسرائیلی، قتل آنها را به حماس نسبت داد و در یک حمله ضمن بازداشت بیش از 40 نفر، 5 فلسطینی را نیز به قتل رساند. این آغاز شعله ور شدن دوباره درگیری ها میان اسرائیلی ها و فلسطینیان در بیت المقدس بود.

همچنین یک جوان فلسطینی را ارتش اسرائیل به قتل رسانده و دو نفر از جمله یک دختر بچه سه ساله را در بیت لحم با خودرو زیر گرفتند.
در همین حال بنیامین نتانیاهو، حماس را به مجازات شدید تهدید کرد. او گفت: "حماس مسئولیت این عمل را بر عهده دارد و بهای آن را خواهد پرداخت".

همچنین "یولی ادلستاین"، رئیس پارلمان نیز که او هم عضو حزب حاکم لیکود است، تاکید کرد: "اسرائیل باید یک جنگ آشتی‌ناپذیر علیه ترور به ‌طور عام و علیه حماس به ‌طور خاص به‌ پیش ببرد."

روز گذشته خبر رسید که یهودیان افراطی یک جوان فلسطینی در بیت المقدسˈرا ربوده و پس از شکنجه، به قتل رساندند. گزارشگر العربیه که با خانواده او مصاحبه کرد گفت ،پیکر جوان فلسطینی در حالی در جنگل اطراف بیت المقدس اشغالی پیدا شد که نشانه های شکنجه و سوختگی روی بدن او کاملا آشکار است.

این در حالی است که صدها نفر از یهودی های تندرو روز سه شنبه در بیت المقدس تظاهرات کرده و خواستار انتقام از فلسطینیان شدند.

روز گذشته درگیری هایی بین جوانان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در اطراف بیت المقدس رخ داده و تا امروز پنجشنبه هم ادامه دارد.

کارشناسان پیش بینی می کنند وضعیت در سرزمین های فلسطینی با گذشت زمان متشنج تر شود، زیرا شکنجه و قتل این جوان فلسطینی یقینا خشم ملت فلسطین را به دنبال خواهد داشت.

از زمان ربوده شدن 3 جوان اسرائیلی و سپس کشف اجساد آنها اسرائیل تاکنون بیش از 500 تن از فلسطینیان را بازداشت و 5 تن را کشته و بیش از سی بار مواضع حماس در غزه را بمباران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم