.
.
.

بارزانی از پارلمان خواست برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان آماده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه، 3-7-2014 از پارلمان این اقلیم خواست برای برگزرای همه پرسی درباره استقلال کردستان از عراق تاریخ تعیین کند.

بارزانی طی سخنانی در پارلمان کردستان گفت:" آنچه در کشور به وقوع می پیوندد نشان دهنده شکست سیاست های نوری مالکی نخست وزیر عراق است".

وی افزود:"ما 6 ما پیش به نوری مالکی هشدار دادیم اما او به هشدارهای ما گوش نداد و این هم نتایج آن است".

رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد:" پیشمرگه های کرد از مناطقی که اکنون تحت کنترل آنهاست خارج نخواهند شد".

بارزانی گفت:" برای تعیین سرنوشت ملت کرد از حمایت های بین المللی برخورداریم و آنهایی که از ما حمایت نمی کنند نیز دشمن ما نیستند".

این در حالی است که چند روز پیش هزاران تن از شهروند کرد برای حمایت از اعلام استقلال کردستان عراق از سوی بارزانی در مقابل مقر پارلمان این کشور تجمع کرده و به نفع استقلال کردستان شعار دادند.

رئیس اقلیم کردستان عراق هفته گذشته اعلام کرد در نظر دارد، ظرف چند ماه آینده استقلال کردستان از عراق همه پرسی برگزار کند.

همه پرسی کرکوک

وی گفته بود از سازمان ملل خواسته تا در برنامه ریزی برای برگزاری رفراندومی در کرکوک براساس ماده 140 قانون اساسی عراق کمک کند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق پس از دیداری با نیکولای ملادنف، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق گفته بود ما از سازمان ملل می‌خواهیم تا در تحولات کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه عراق، جایی که قرار است رفراندومی شفاف برگزار کنیم، مشارکت داشته باشد.

پس از آنکه ارتش عراق اواسط ماه ژوئن سال جاری میلادی به دنبال حملات گسترده شبه نظامیان دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" از شهر کرکوک خارج شد، نیروهای پیشمرگه حکومت اقلیم کردستان عراق کنترل این شهر نفت‌خیز را به دست گرفتند.

بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق، یک رفراندوم می‌تواند در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق جهت تعیین خواسته مردم برای اینکه می‌خواهند چه نوع دولتی در آنجا تشکیل دهند برگزار شود.

پیشتر بارزانی با ادعای این مساله که کرکوک جزو منطقه کردستان عراق است گفته بود که "اقلیم کردستان عراق مجبور نیست بهای سیاست‌های اشتباه بغداد را بپردازد. در پی سیاست‌های نادرست بغداد، "تروریست‌ها" همسایه منطقه کردستان عراق شده‌اند. اما نیروهای پیشمرگه به اقدامات حفاظتی خود از مرزها ادامه خواهند داد."

از زمان سقوط صدام، کردهای عراق و دولت مرکزی بر سر باقی ماندن این استان تحت حاکمیت دولت مرکزی یا الحاق آن به اقلیم کردستان اختلاف نظر داشتند و از چند سال پیش قرار بود برای تعیین سرنوشت این منطقه، همه ‌پرسی برگزار شود. پس از تسلط پیشمرگه ‌های کرد بر کرکوک، بارزانی از شهر کرکوک دیدن کرد.

بارزانی امروز در پارلمان با اشاره به این اختلاف، گفت :"ما 10 سال صبر کردیم که در چارچوب قانون اساسی عراق و طبق ماده 140 اختلاف نظر در باره کرکوک را حل کنیم ولی همه تلاش ها بی نتیجه بود".

بیشترین بازدید موضوعات مهم