درگیری مسلحانه در کربلا میان هوادارن یک مرجع شیعه و نیروهای مالکی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهر کربلا چهارشنبه ۲ جولای شاهد درگیری مسلحانه میان نیروهای نوری مالیک و پیروان یکی از مراجع شیعه با نام «محمود الحسنی الصرخی» بود.

الصرخی، از مراجع تقلید مخالف آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق است. فعالیت‌های او در عراق سال ۲۰۰۶ پس از آن نمود پیدا کرد که هوادارانش، به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره حمله کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که یکی از شبکه‌های تلویزیونی ایران، اقدام به انتقاد از صرخی کرده بود.

الصرخی مخالف جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه نیز هست. او در بسیاری از بیانیه‌های خود اقدام به انتقاد از ایران و حمایت از برخی از گروه‌های اپوزیسیون ایرانی از جمله گروه مجاهدین خلق کرده است.

اما درباره دلیل آغاز درگیری‌های چهارشنبه، اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است. بنا به گفته برخی رسانه‌های محلی و همچنین گفته ساکنان کربلا به العربیه.نت، شماری از مردم شهر، به خاطر بدرفتاری‌های پیروان الصرخی، به نیروی پلیس شکایت بردند. از این رو شماری از نیروهای امنیتی برای رسیدگی به این شکایت، به دفتر صرخی در منطقه «سیف سعد» کربلا رفتند. اما هواداران آقای صرخی با نیروهای امنیتی درگیر شدند. این مساله به بازداشت شماری از آن‌ها انجامید. پس از آن آقای صرخی خشمگین شده و علیه نیروهای پلیس و ارتش عراق، اعلام جهاد کرد. از این رو ده‌ها تن از پیروان او از مناطق مختلفی همچون ناصریه، بصره و دیوانیه، به کربلا رفتند.

به گفته شاهدان عینی، پیروان صرخی در درگیری با نیروهای ارتش، از اسلحه سبک و همچنین گلوله‌های آر پی جی استفاده می‌کنند.

اما سایت خبری ویژه صرخی، گزارش داده است که نیروهای امنیتی و ارتش عراق به دلیل مواضع این مرجع تقلید، به دفاتر او در شهرهای کربلا و دیوانیه، یورش بردند.

الصرخی، مخالفت خود را با فتوای جهاد آیت‌الله علی سیستانی علیه نیروهای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش بیان کرده است. داعش در هفته های اخیر بخش‌های وسیعی از شمال عراق را تصرف نموده، و خلافت اسلامی اعلام کرده‌ است.

سایت صرخی گزارش داده است که بسیاری از پیروان او از شهرهای مختلف به شهر کربلا رفته‌اند تا از «حریم و مقام مرجعیت» دفاع کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هلیکوپترهای ارتش عراق، برخی دفاتر صرخی را در کربلا و دیوانیه، هدف قرار داده اند.

هنوز شمار دقیق تلفات این درگیری‌ها مشخص نیست. سایت ایلاف از ۴۴ کشته و زخمی خبر داده است. همچنین گفته می‌شود نزدیک به ۱۰۰تن از هواداران صرخی، توسط نیروهای امنیتی، دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید