.
.
.

مقتدی صدر بار دیگر خواستار کناره گیری مالکی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقتدی صدر رهبر جریان "صدری" در آستانه تشکیل اولین جلسه مجلس تازه منتخب عراق ، از نوری مالکی خواست، برای بار سوم کاندید پست نخست وزیری نشود تا گروه های سیاسی بتوانند بر مشکلات موجود کشور فایق آیند.

وی همچنین از نخست وزیر کنونی عراق خواست که منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح داده و از کاندید شدن برای بار سوم خودداری کند.

مقتدی صدر پیشنهاد کرد، دوره جدید پارلمان باید آغازی برای تثبیت قدرت و هیبت این مجلس باشد تا بتواند زمام امور کشور را همانطوریکه در قانون اساسی آمده است، بدست گیرد.

وی تاکید کرد مسئله "امنیت" باید از اولویت های کار پارلمان جدید باشد.

اولین جلسه پارلمان عراق پس از انتخابات اعضای آن امروز سه شنبه، 2014/07/01 به منظور انتخاب رئیس جمهور، رئیس مجلس و نخست وزیر برگزار می شود.

بر اساس منابع غیر رسمی و تایید نشده انتظار می رود "برهم صالح" به عنوان رئیس جمهور، طارق نجم به عنوان نخست وزیر به جای مالکی و سلیم الجبوری به عنوان رئیس مجلس انتخاب شوند.

اسامی دیگر مطرح شده احمد چلبی، عادل عبدالمهدی و اسامه النجیفی تنها کاندیدای "العراقیه" برای پست های مذکورمطرح می باشند.
برغم اعلام اسامی این کاندیدها، گزارش ها از اختلافات عمیق میان رهبران احزاب و گروه های عراقی خبر می دهد.


این اختلافات پس از برگزاری جلسه "ائتلاف ملی" در دفتر ابراهیم الجعفری که با حضور نوری المالکی و عمار حکیم تشکیل شده بود، بروز کرده است.

در راستای ادامه همین اختلافات مجلس اعلای عراق به ائتلاف " اتحاد نیروهای عراق" اعلام کرد که با ریاست مجدد اسامه النجیفی بر پارلمان این کشور موافق نیست.