.
.
.

منافعی که ترکیه از یک کردستان مستقل بدست می آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می رسد که نزاع طولانی میان ترکیه و کردها به پایان خود نزدیک شده است و موافقت حزب توسعه وعدالت به رهبری اردوغان برای تشکیل کشور مستقل کردستان حکایت از پایان این نزاع دارد.

روزنامه فاینشنال تایمز بریتانیا در گزارشی به نقل از یک مقام مسئول حزب توسعه و عدالت ترکیه از آمادگی این حزب برای تشکیل یک دولت مستقل کردستان در شمال عراق خبر داد. این روزنامه نوشته است که این دولت در جنوب ترکیه نخواهد بود بلکه در شمال عراق خواهد بود.

براساس این گزارش حسن سیلیک، سخنگوی حزب توسعه و عدالت به این روزنامه گفته است که در گذشته حتی فکر تشکیل یک کشور کوردی، در ترکیه باعث جنگ و جدال می شد، اما امروز شرایط عوض شده است. البته هنوز کلمه کردستان نزد برخی از شهروندان تنش زاست، ولی کردستان امروز یک واقعیت است. اگر عراق تجزیه شود که این امر حتمی هم به نظر می رسد، کردها برادران ما هستند زیرا شرایط عراق نابسامان است و به سوی تجزیه پیش می رود".

علاوه بر آن به باور کارشناسان منافع بزرگ اقتصادی ترکیه در حمل و صدور نفت کردستان به بازارهای غربی باعث شده است که این کشور در مورد استقلال کردستان به نفع آن تغییر موضع دهد. پس از استقرار دولت جدید و مستقل کردستان، این منابع نفتی منابعی حیاتی و مهم برای هر دو طرف خواهند بود.

کاهش مطالبات کردهای ترکیه و مهاجرت شماری از آنان به کردستان عراق

ظهور یک دولت جدید کردستان مستقل از عراق و دارای اقتصادی شکوفا، فشار کردهای ترکیه بر این کشور را کاهش خواهد داد زیرا شمار زیادی از کردهای ترکیه برای شرایط کار و زندگی به کردستان احتمالا مستقل عراق مهاجرت خواهند کرد.

از سوی دیگر تعهد و اطمینانی که یک کردستان جدید به همسایگان خود مبنی بر عدم تلاش برای توسعه مرزهایش می دهد، تمایل کردهای ترکیه برای استقلال یا پیوستن به دولت مستقل ُکرد را کاهش خواهد داد.

تحرکات سیاسی و نظامی اخير در اقلیم کردستان از قبيل بسیج نیروهای پیشمرگه، توسعه مدت خدمت سربازی، فراخواندن بازنشستگان پیشمرگه وتمام کسانی که توانایی حمل اسلحه را دارند، از سوی مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، نظریه فوق را تایید می کند. مسعود بارزانی پس از بازدید از شهر کرکوک که به کنترل نیروهای اقلیم کردستان در آمد گفت: "این شهر برای همیشه در کنترل کردها خواهد بود و برای پیوستن کرکوک به اقلیم کردستان یک همه پرسی برگزار خواهیم کرد".