.
.
.

عراق 5 جنگنده "سوخوی" دست دوم از روسیه تحویل گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی عراق روز یکشنبه 29-6-2014 از ادامه حملات هوایی جنگنده های نوری مالکی به مواضع شبه نظامیان عشایر و داعش در موصل و تکریت و کشته شدن ده ها نفر خبر داده اند.

این درحالی است که مسکو اعلام کرد، اولین جنگنده های دست دوم از نوع "سوخوی " را برای دولت مالکی ارسال کرده است.

این جنگنده ها طبق یک قرار داد قبلی میان روسیه و عراق قرار بود تحویل نوری مالکی داده شوند اما به دلیل اختلاس و فساد مالی که در طی بستن قرارداد توسط برخی از مسئولان عراقی صورت گرفت، تحویل این جنگنده ها به بغداد به تعویق افتاد.

هواپیماهای "سوخوی" قادرند که موشک های هوا به زمین و هوا به هوا با خود حمل کنند و مواضع شبه نظامیان را بمباران نمایند.

از سوی دیگر دولت عراق گفته است که پنج جنگنده "سوخوی" از دولت روسیه دریافت کرده و برای مقابله با مخالفان مسلح آنها را بکار خواهد گرفت.

بر اساس همین گزارش تعداد بیشتری از این هواپیما ها که گفته می شود از نوع سوخوی Su-30 هستند نیز تا چند روز دیگر به عراق تحویل خواهد شد.

دولت عراق پیشتر در قراردادی به ارزش 500 میلیون دلار از روسیه هواپیمای جنگنده خریده بود و تصور می رود که این پنج هواپیما، اولین گروه هواپیماهای خریداری شده باشند.

هواپیماهای سوخوی، هواپیماهای قدیمی هستند که بیش از 30 سال عمر دارند و به تعمیرات زیاد احتیاج دارند و گاهی مواقع تهیه وسایل یدکی آنها به دلیل اینکه دیگر تولید نمی شوند با مشکلاتی روبروست.

هواپیماهای روسی ستون فقرات نیروی هوایی ارتش عراق در دوران صدام حسین را تشکیل می دادند.