.
.
.

حمایت احزاب غیرمذهبی ترکیه از کاندیداتوری یک مسلمان معتقد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز یکشنبه 29 ژوئن، دو حزب عمده غیر مذهبی ترکیه حمایت خود را از یک مسلمان معتقد اعلام کردند تا در مقابل کاندیداتوری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر اسلامگرای ترکیه برای پست ریاست جمهوری رقابت نماید.

حزب جمهوریخواه مردم و حزب حرکت ملی ترکیه ضمن پیشنهادی به مجلس این کشور از نامزدی اکمل الدین احسان اوغلو، دانشگاهی و دیپلمات مسلمان ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اوت آینده حمایت کردند.

رهبران این دو حزب در دیدار با رئیس مجلس ترکیه از احسان اوغلو به عنوان اولین نامزد معرفی شده انتخابات ریاست جمهوری نام بردند.

اردوغان نیز از حزب اسلامگرای عدالت و توسعه قرار است نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را روز سه شنبه آینده اعلام کند. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز 10 اوت برگزار می شود.

حمایت احزاب غیرمذهبی ترکیه از احسان اوغلو، که مسلمانی معتقد ولی کمتر شناخته شده است، باعث تعجب بسیاری در این کشور شده است. این انتخاب می تواند باعث جلب آرای رای دهندگان سنتی و مذهبی ترکیه شود. احسان اوغلو یکی از طرفداران سرسخت جدایی دین از سیاست است.

احسان اوغلو در کارنامه حرفه ای خود ریاست سازمان همکاریهای اسلامی را دارد. او که به 5 زبان سخن می گوید چهره ای آشتی جو و میانه رو است که به چشم بسیاری از تحلیلگران نقطه مقابل اردوغان با مواضع سرسختانه است.

بر اساس بعضی نظرسنجی ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده، شانس پیروزی اردوغان 55 درصد، و احسان اوغلو 35 درصد تخمین زده شده است.