.
.
.

مذاکرات مقام‌های سودانی و آمریکایی برای خروج زن متهم به ارتداد از سودان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع آگاه از مذاکراتی میان مقام‌های سودانی و مسئولانی آمریکایی برای صدور مجوز خروج زن سودانی متهم به ارتداد از این کشور خبر دادند.

مریم یحیی ابراهیم زن ۲۷ ساله سودانی، روز سه شنبه ساعاتی در فرودگاه خارطوم پایتخت سودان بازداشت شد. این اقدام یک روز پس از لغو حکم اعدامش توسط دادگاه تجدید نظر و آزادیش از زندان صورت گرفت.

دادگاه بدوی مریم ابراهیم را به اتهام ارتداد از اسلام، به اعدام محکوم کرده بود.

مهند مصطفی وکیل مدافع این زن سودانی به خبرگزاری رویترز گفته است که مریم به همراه همسر دارای تابعیت آمریکایی و دو فرزندنش، پس از آن‌که به شرط عدم خروج از سودان آزاد شدند، در سفارت آمریکا پناه گرفتند.

یک مقام آگاه که خواسته نامش فاش نشود هم گفته است: «هم اینک مذاکراتی میان مسئولان سودانی و آمریکایی در جریان است تا راهی برای خروج مریم و خانواده‌اش از کشور یافته شود.»

مریم ابراهیم سه شنبه به دلیل استفاده از مدارک صادر شده از سفارت سودان جنوبی برای خروج از سودان به سمت آمریکا در فرودگاه خارطوم بازداشت شد.

با وجود لغو حکم اعدام پس از فشارهای بین المللی، اما سودان همچنان مسیحی بودن مریم را به رسمیت نمی‌شناسد و ازدواجش به همسر مسیحی‌اش را نپذیرفته است.

مریم یحیی ابراهیم دختر یک پدر مسلمان سودانی و مادر مسیحی اتیوپیایی است. هنگام کودکی‌اش، پدرش خانواده را ترک کرد. از این رو مریم با آموزه‌های دین مسیحی به همراه مادرش بزرگ شد.

سارا عبد الله، فعال حقوق بشری و مسئول صفحه «همه ما مریم یحیی هستیم» در صفحه فیس بوک، درباره این ماجرا به خبرگزاری فرانسه گفته بود : «مریم دختر جوان و متولد ۱۹۸۷ است، ماجرای او سال ۲۰۱۳ آغاز شد. شخصی که مدعی است برادر ناتنی مریم است، شکایتی در مرکز پلیس مطرح کرد که طی آن ادعا کرده خواهرش از خانه فرار کرده و نمی‌توانند پیدایش کنند.»

او افزوده بود: «پلیس از راه تحقیقات و رصد کردن تلفن‌ها توانست به خانه مریم یحیی برسد و او را دستگیر کند. بعد که مشخص شد که مریم با پزشکی مسیحی از سودان جنوبی ازدواج کرده و از او یک فرزند دارد، برادر ناتنی‌اش گفت خواهرش مسلمان است و با یک مسیحی ازدواج کرده است.»

سارا عبد الله ادامه داده بود: «مریم می‌گوید که خانواده پدرش را نمی‌شناسد و هیچ ارتباط مستقیمی با آن‌ها ندارد. پدرش سودانی مسلمان است و آن‌ها را هنگامی که کودک بوده، ترک کرده و مادرش اتیوپیایی مسیحی است. از همین رو مادرش او را بر پایه آموزه‌های مسیحی تربیت کرده است.»

او اظهار داشته بود: «ابتدا ماجرا با اتهام زنا آغاز شد و مریم را متهم کردند که با ارتباط جنسی نا‌مشروع با یک مرد مسیحی، مرتکب عمل گناه زنا شده است چرا که او مسلمان است و همسرش مسیحی و نمی‌توانند با هم ازدواج کنند. البته این اتهام به هردوی آن‌ها منتسب شد. اما هنگامی که مریم اصرار کرد که مسیحی است، برپایه دین مسیحی تربیت شده و در کلیسا ازدواج کرده است، دادگاه او را متهم به ارتداد کرد و مستحق مجازات بر پایه ماده ۱۲۶ قانون جنایی سودان دانست.»

به گفته سارا عبد الله، این اتهام بر این پایه بر مریم منطبق دانسته شد که برادر ناتنی‌اش مدعی است او هنگام فرار مسلمان بود و اکنون می‌گوید که از دین مرتد شده است.»

بنا بر گفته‌های این فعال حقوق بشری، قاضی روز ۱۱ ماه مه برای مریم ۳ روز مهلت تعیین کرده بود تا توبه کند و به دین اسلام بازگردد و بدین ترتیب اتهام ارتداد از او ساقط شده و اعدام نمی‌شود و تنها به اتهام زنا، مجازات می‌شود.»

اما سرانجام مریم یحیی ابراهیم توسط دادگاه تجدید نظر، تبرئه شد.