.
.
.

آغاز مذاکرات بین احزاب عراق که می‌تواند به برکناری مالکی بینجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احزاب عراقی مذاکرات حساسی را برای انتخاب دولت جدید این کشور آغاز کردند که می‌تواند به پایان حضور نوری مالکی در قدرت بینجامد.

این مذاکرات پس از آن صورت می‌گیرد که آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق خواستار انتخاب دولتی با چهره‌های جدید در اسرع وقت برای مقابله با شبه نظامیان تندرو شد.

قدرت‌های بزرگ نیز از مسئولان عراقی خواسته‌اند دولتی فراگیر با حضور همه طوایف و همچنین جریان‌های سیاسی تشکیل دهند تا با پیشروی تندروها مقابله کنند.

دخالت ناگهانی آیت الله علی سیستانی در سیاست که خواستار توافق احزاب سیاسی عراق بر سر نخست وزیر و رئیس پارلمان تا پیش از برگزاری جلسه پارلمان در روز سه شنبه شد، می‌تواند به هشت سال حضور نوری مالکی در مقام نخست وزیری خاتمه دهد.

یک نماینده پارلمان عراق از ائتلاف شیعه ملی عراق که در آن احزاب شیعه حضور دارند، به خبرگزاری رویترز گفته است: «سه روز آینده برای رسیدن به توافق و حرکت دادن روند سیاسی به سمت جلو، بسیار مهم هستند.»

این نماینده که به خاطر حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود گفته است که جلسات داخلی میان احزاب و همچنین جلسه‌ای گسترده برای ائتلاف ملی با حضور ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی تشکیل خواهد شد. قرار است جلسات مشترکی با برخی احزاب سنی نیز تشکیل شود.

ورود آیت الله سیستانی به معادلات سیاسی، ادامه حضور مالکی را به عنوان نخست وزیر موقت عراق دشوار می‌کند.

پیام آیت الله سیستانی پس از آن صادر شد که جلسه جریان‌های شیعه از جمله ائتلاف دولت قانون در توافق بر سر نخست وزیر جدید، بدون نتیجه پایان یافت. مالکی در این جلسه گفته است که رقبایش ابتدا تلاش کردند انتخابات پارلمانی را به تعویق اندازند و اکنون می‌خواهند جلسه پارلمان به تعویق بیفتد. او افزود چنانچه در تعویق جلسه پارلمان موفق شوند، به سمت فشار بر او از راه افزایش نا امنی‌ها در بغداد حرکت خواهند کرد.

از اوایل ماه جاری میلادی، تندروهای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، بر مناطق شمال بغداد که اکثریت ساکنان آن‌ها سنی مذهب هستند، سیطره یافتند. تصرف شهر موصل، بزرگترین شهر شمال عراق، از جمله موفقیت آن‌ها است.

گروه داعش سعی در برپایی امارت اسلامی فراتر از مرزهای منطقه‌ای دارد. آن‌ها همچنین شیعیان را کافر می‌دانند تندروها به اعدام دستجمعی ده‌ها تن از سربازان شیعه عراقی در شهر تکریت، افتخار می‌کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، اقدام نظامی در عراق را بعید دانسته اما حدود ۳۰۰ مستشار نظامی به بغداد فرستاده است.