.
.
.

کاخ سفید خواستار کمک 500 میلیون دلاری به مخالفان سوری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه 26-6-2014 از کنگره آمریکا خواست 500 میلیون دلار به مخالفان مسلح میانه رو سوری برای آموزش و خرید تجهیزات، اختصاص دهد.

کاخ سفید اعلام کرده که این کمک مالی می تواند به سوری ها کمک کند تا از در برابر رژیم اسد و تروریست های داعش از مناطق تحت کنترل خود دفاع کنند.

ایالات متحده آمریکا معتقد است که تنها راه رسیدن به صلح واقعی در سوریه ایجاد توازن در قدرت نظامی میان مخالفان سوری و نیروهای اسد است.

طبق این گزارش این 500 میلیون دلار بخشی از بودجه 1.5 میلیارد دلاری درخواست شده برای برنامه ایجاد امنیت و ثبات برای منطقه و کمک به کشورهای همسایه سوریه مانند اردن، لبنان، عراق و ترکیه است که چند میلیون سوری پناهنده را در خود جای می دهند.

بخشی از این اموال نیز در چارچوب طرح عملیات احتمالی برون مرزی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون قرار می گیرد.

ایالات متحده آمریکا از آغاز درگیری ها در سوریه تاکنون مبلغ 287 میلیون دلار به مخالفان سوری کمک کرده است. این کمک ها در چارچوب کمک های انسانی مانند خرید دارو غذا و پوشاک قرار گرفته بود.

در صورت تصویب کنگره، این اولین مشارکت نظای آمریکا در جنگ داخلی سوریه خواهد بود. به گزارش واشنگتن پست، آموزش مخالفان میانه رو بشار اسد، احتمالا در کشور همسایه سوریه یعنی اردن صورت می گیرد.

واشنگتن پست می نویسد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اکنون احتمالا در ترکیه در حال آموزش مخالفان سوری است و با تصویب کنگره دامنه آموزش های مخفیانه مخالفان سوری توسط سیا گسترش می یابد.

مخالفان تندرو بشار اسد شامل دو گروه دولت اسلامی عراق و شام، داعش و جبهه النصره، مرتبط با القاعده، هستند. داعش علاون بر درگیری با نیروهای سوریه، بخش های وسیعی از عراق را نیز تصرف کرده است.

رئيس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در آکادمی نظامی "ويست پوينت" اعلام کرد، ایالات متحده یک صندوق مالی پنج میلیارد دلاری را برای تامین برنامه مبارزه با " تروریسم" در نظر گرفته است.