.
.
.

پادشاه سعودی وزیر خارجه آمریکا را در جده به حضور پذیرفت

بررسی بحران در سوریه و عراق در ملاقات کری با مقامات سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۷ ژوئن ۲۰۱۴ پس از ورود به شهر جده با ملک عبدالله بن عبدالعزیر پادشاه سعودی دیدار کرد.

به گزارش العربیه وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ورود به جده در فرودگاه این شهر مورد استقبال سعود الفیصل همتای سعودی خود قرار گرفت.

دو بحران عراق و سوریه از مهمترین موضوعاتی است که کری قرار است در این سفر با مقامات سعودی در میان بگذارد.

سعودی بر لزوم حفظ حاکمیت ملی، وحدت ملی، تمامیت ارضی و نیز رد هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق تاکید می کند. ریاض همچنین خواستار مشارکت واقعی همه اقشار مردم عراق برای تعیین آینده این کشور و برابری همه در پذیرش مسئولیت ها شده است.

دیدار کری و جربا در جده

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه امریکا در فرودگاه جده با احمد الجربا رئيس ائتلاف مخالفان سوری دیدار و گفت و گو کرد. ملاقات کری و جربا در حالی صورت گرفت که باراک اوباما رئيس جمهور آمریکا خواستار کمک ۵۰۰ میلیون دلاری به مخالفان سوری شده است.

آمریکا و دولت های غربی نگران پیش روی گروه داعش در سوریه و عراق هستند.

این گروه بخش های وسیعی از سوریه و عراق را تحت کنترل خود در آورده و تهدید کرده که در مرحله بعدی به بغداد حمله خواهد کرد.
کری در گفت و گو با الجربا تاکید کرد که مخالفان سوری معتدل می توانند نقش مهمی در جلوگیری از پیشروی های داعش در عراق ایفا کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت :« الجربا نماینده قبیله ای است که هم در عراق و هم در سوریه حضور دارد . الجربا در عراق افراد زیادی را می شناسد. دیدگاههای ائتلاف ملی سوریه در این زمینه برای ما مهم است».