.
.
.

بارزانی: تسلط کردها بر کرکوک همیشگی خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس دولت اقلیم کردستان عراق امروز جمعه اظهار داشت که تسلط کردها بر شهر نفتخیز کرکوک و دیگر مناطق مورد اختلاف با بغداد همیشگی خواهد بود. او ماده 140 قانون اساسی عراق ویژه مناطق مورد اختلاف با دولت مرکزی این کشور را "پایان یافته" اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بارزانی که در یک نشست مشترک خبری در پایان ملاقات با ویلیام هگ وزیر خارجه بریتانیا در اربیل برگزار شد، بیان داشت :"ما به مدت ده سال در انتظار حل و فصل مساله مناطق مورد اختلاف با دولت فدرال بر اساس ماده 140 بودیم اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد."

وی افزود :"نیروهای عراقی در این مناطق حضور داشتند، اما به دنبال بوجود آمدن خلا امنیتی (در نتیجه عقب نشینی آنها)، نیروهای پیشمرگه آن را پر کردند . اینک ماده (140) به اجرا گذاشته شده و دیگر نیازی به وجود آن نیست."

بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق، باید در مناطق مورد اختلاف میان دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال، به ویژه در منطقه نفتخیز کرکوک همه پرسی به عمل آید.

نیروهای پیشمرگه کُرد در روز 12 ماه جون در یک تحول تاریخی به منظور پیشگیری از حملات گروه های مسلح علیه ساکنان این شهر که از کُردها، عرب ها و ترکمن ها تشکیل شده اند، آن را به کنترل کامل خود در آوردند.

بارزانی پیشتر اعلام کرده بود، در صورت ضرورت همه نیروهای پیشمرگه را برای حمایت از کرکوک به این شهر خواهد فرستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم