فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استاندار موصل: فرماندهان مالکی به لباس زنانه احتیاج دارند تا فرار کنند

  منبع: دبی– محمد العرب

  اثیل النجیفی، استاندار موصل روز پنجشنبه 26-6-2014 متن مکاتبات رد و بدل شده میان خود با عدنان الاسدی، وزیر کشور و سرلشکر فاروق الاعرجی مدیر دفتر فرمانده کل قوای نیروهای مسلح عراق قبل از سقوط موصل به دست شبه نظامیان مسلح را منتشر کرد. وی گفت هدف من از نشر این مکاتبات برملا کردن حقایق در برابر ادعاهای حکومت مالکی است، که تلاش می کند برادران شیعه ما را در بغداد و جنوب عراق فریب دهد و حقائق را به گونه ای تحریف نماید".

  نجیفی در صفحه "فیس بوک" خود نوشته است، که "در آخرین روز ها یعنی قبل از 10 جون من به صورت مرتب با عدنان الاسدی، وزیر کشور در تماس بودم و در حقیقت باید بگویم که او همیشه انسانی واقع بین بوده است اما به نظر می رسد بسیاری از تصمیم گیری ها دست او نیست ".

  وی افزود: "مایل نبودم که این مکاتبات را فاش کنم اما به دلیل تلاش حکومت مالکی برای فریب برادران شیعه ما در بغداد و جنوب عراق و تحریف حقایق مجبور شدم جزئیات آخرین گفت و گو های من و وزیر کشور، و سرلشکر فاروق الاعرجی قبل سقوط موصل را منتشر کنم ".

  نجیفی در فیس بوک نوشته است که پس از اینکه افراد مسلح وارد منطقه 17 تموز (ژوئیه) و مشیرفه و کوی رفاعی در نینوا شدند، متوجه شدم که فرماندهی عملیات ویژه در استان قادر به مقابله با آنها نیست و نمی توان به آن اعتماد کرد. لذا با عدنان الاسدی تماس گرفتم و به او گفتم به حمایت نیروهای "پیشمرگه" احتیاج داریم .الاسدی موافقت کرد و فورا با استان کردستان تماس گرفتم و تقاضای کمک کردم آنها برای پشتیبانی اعلام آمادگی کردند اما گفتند که ما نیاز به هماهنگی با فرماندهی عملیات زمینی مستقر در استان داریم که بدانیم از کدام نقطه باید وارد شویم و چگونه از شما حمایت کنیم چون پشتیبانی بدون هماهنگی غیر ممکن است. من همین پیشنهاد را به فرماندهی ابلاغ کردم اما متاسفانه تا لحظه سقوط پاسخی نشنیدم".

  نجیفی می افزاید: "من اسدی را از پیشنهاد کردها برای هماهنگی مطلع کردم اسدی به من گفت که موافقت برای هماهنگی با پیشمرگه ها را از فرماندهی مشترک به رهبری عبود قنبر گرفتم و آنها به من قول دادند که فورا برای ارسال نیروهای اضافی اقدام خواهند کرد. او همچنین گفت عبود کنیبر و علی عیدان فرماندهان مشترک با شماری از نیروهای اضافی خواهند رسید."

  حمایت "پیشمرگه" از ارتش

  نجیفی ادامه می دهد من با شماری از اعضای شورای استان با با کنبر و عیدان فرماندهان عملیات مشترک دیدار و گفت گو کردم از آنها خواستم تا ما را از طرح مقابله با هجوم مطلع سازند، اما آنها هیچ پاسخی یا اطلاعاتی به ما ندادند. از آنها خواستم که به ما در مورد فعالیت های غیر نظامی یا مردمی برای مقابله طرحی بدهند باز چیزی ارائه ندادند. درنهایت من از آنها خواستم که مناطق غیر نظامی را در معرض گلوله باران بی رویه قرار ندهند، جان غیر نظامیان را به مخاطره نیدازند و از موشک های خمپاره برای گلوله باران بی رویه شهرستان خودداری کنند.

  وی افزود: "هنگام ملاقات با فرماندهی عملیات یکی از افراد هیأت همراه من از فرماندهان پرسید آیا شما به مالکی اطلاع دادید که شما به پشتیبانی "پیشمرگه" ها احتیاج دارید ؟ فرمانده پاسخ داد البته که نه چون اگر از مالکی چنین تقاضایی بکنیم او درجه های ما را خلع خواهد کرد".

  نجیفی ادامه می دهد :" من الاسدی را از خطرات ناشی از بمباران بی رویه استان انبار و تاثیر منفی این بمباران ها بر روحیه مردم این منطقه آگاه کردم. خوشبختانه او با نظرم موافقت کرد سپس نظر 2 تن از فرماندهان سابق ارتش عراق در رابطه با جنگ های خیابانی داخل شهر را برایشان توضیح دادم و گفتم 2 فرمانده سابق ارتش عراق طرح شما را نامناسب می دانند. اما فرماندهی مشترک به پیشنهاد من و 2 ارتشی سابق عراق گوش ندادند. با فرار افراد پلیس دوباره با الاسدی تماس گرفتم اما تماس هایم بدون نتیجه بود".

  لباس زنانه برای افسران بلند پایه مالکی جهت فرار

  نجیفی می گوید تا ساعت 9 یعنی یک ساعت قبل از سقوط نصف موصل فهمیدم که فرماندهان همه فرار کردند. من به قسمتی که هنوز دست شبه نظامیان نبود منتقل شدم در همان وقت بود که الاسدی وزیر کشور با من تماس گرفت و از من خواست تا پیشمرگه ها را قانع کنم که برای دفاع از موصل به کمک ما بیایند. گفتم پیشمرگه ها یک تقاضای رسمی از کنیبر یا علی عیدان می خواهند. ساعت 1 نیمه شب تقریبا همه شهر سقوط کرد. در همان حال فاروق الاعرجی مسئول دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بامن تماس گرفت و اوضاع را جویا شد. به او گفتم در حقیقت فرماندهان ارشد ارتش مالکی به لباس زنانه احتیاج دارند تا بتوانند فرار کنند و تلفن را قطع کردم".

  نجیفی در پایان افزود با سقوط کامل شهر من مجبور شدم که شهر را به اتفاق شماری از نیروی های محافظ خودم به سوی حمدانیه ترک کنم.

  استاندار موصل تمام مکاتبات میان خود و عدنان الاسدی و فاروق الاعرجی و تمام کسانیکه به عنوان نزدیکان مالکی در ساختار حکومت حضور دارند را در فیس بوک منتشر کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران