فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مقتدی صدر: زمین را زیر پاهای شبه نظامیان تندرو خواهیم لرزاند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق، تهدید کرد که نیروهایش، زمین را زیر پای شبه نظامیان تندرو، خواهند لرزاند. او در عین حال با کمک نظامی آمریکا به ارتش عراق برای مقابله با شبه نظامیان، مخالفت کرد.

  از دو هفته پیش، شماری از گروه‌های شبه نظامی و در راس آن‌ها «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش، بخش‌های وسیعی از مناطق شمالی بغداد پایتخت عراق را تصرف کردند.

  صدر که شامگاه چهارشنبه ۲۵ ژوئن در نطقی تلویزیونی از شهر نجف سخن می‌گفت، اظهار داشت: «دیروز برای درخواست اتحاد و اصلاحات بیرون آمدیم و اگر مصلحت ایجاب کرد، همچون نخستین پیمانمان می‌گوییم که اگر بازگردید، بازخواهیم گشت و زمین را زیر پاهای جهل و تندروی خواهیم لرزاند همانگونه که زیر پاهای اشغالگر لرزاندیم.»

  صدر افزود که مقام‌های عراقی باید «کمک بین المللی را از کشوری غیر اشغالگر» به دست بیاورند. او از «طرف‌های خارجی چه اشغالگر و چه کشورهای منطقه‌ای» خواست، از دخالت در امور داخلی عراق دست بکشند.

  گروه داعش که یکی از نیرمندترین گروه‌های اسلامگرای حاضر در سوریه و عراق است، اعلام کرده که قصد حمله به بغداد پایتخت عراق، و دو استان نجف و کربلا را دارد.

  با توجه به تحولات کنونی، از روز چهارشنبه، اولین گروه از مستشاران نظامی آمریکایی، کار خود را در عراق به منظور کمک به نیروهای دولتی در متوقف کردن پیشروی شبه نظامیان تندرو، آغاز کردند.

  مقتدی صدر که نیروهایش، چند دور با نیروهای آمریکایی هنگام حضورشان در عراق جنگیده بودند، پیشنهاد تشکیل واحدهایی امنیتی با هماهنگی دولت با نام «گردان‌های صلح»‌را داده بود. هدف از این پیشنهاد به گفته آقای صدر، حمایت از «مقدسات اسلامی و مسیحی» در مقابل «نیروهای تاریکی» است.

  پیشنهاد مقتدی صدر که رهبری «جیش المهدی» -گروهی شبه نظامی که فعالیت‌های خود را به حال تعلیق در آورده بود- را بر عهده دارد، پس از ارائه شد که نوری مالکی نخست وزیر عراق، فرمان بسیج عمومی را برای مقابله با شبه نظامیان تندرو صادر کرد. پس از آن آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق در فتوایی از تمام کسانی که توانایی حمل سلاح دارند، خواست تا برای مقابله با شبه نظامیان تندرو، داوطلب شوند.

  در روزهای گذشت، هزاران تن از نیروهای هوادار صدر از جمله نیروهای «جیش المهدی»، در مناطق مختلف عراق از جملع بغداد، رژه نظامی برگزار کردند.

  مقتدی صدر در نطق چهارشنبه خود، در کنار تهدید شبه نظامیان تندرو، خواستار «تسریع در تشکیل دولت ملی عراق با حضور شخصیت‌های جدید از همه طیف‌ها و به دور از سهم بندی‌های طایفه‌ای»‌شد. او همچنین از دولت عراق خواست تا متعهد به «پذیرش درخواست‌های مشروع سنی‌های میانه روی عراق شود که از انزوا و فشار رنج بردند.»

  صدر به طور مستقیم، مالکی را که مورد انتقاد قرار داد و گفت: «شیعیان عراق تحت سلطه ظالمی قرار گرفتند که به دنبال منافع شخصی خود است نه منافع مذهبی، نه اسلامی و نه دینی.»

  صدر که پیشتر برای سلب صلاحیت از مالکی تلاش می‌کرد، چند ماه پیش کناره گیری خود را از فعالیت‌های سیاسی اعلام کرده بود.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران