.
.
.

کری: مالکی با تشکیل دولت جدید عراق موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه ۲۳ ژوئن هنگام سفرش به بغداد گفت که نوری مالکی نخست وزیر عراق در جریان گفت‌وگوهای صورت گرفته، تاکید کرد که به تاریخ اول جولای، موعد تعیین شده برای تشکیل دولت جدید، پایبند است. او افزود هیچ کشوری حتی آمریکا حق ندارد رهبران عراق را انتخاب کند «و این مساله به مردم عراق باز می‌گردد.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که نیروهای گروه «داعش» و شبه نظامیانی که طی حملاتی، مناطق گسترده‌ای از شمال بغداد را تصرف کردند، «موجودیت» عراق را تهدید می‌کنند.

جان کری که پس از یک روز جلسات متعدد در بغداد در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، تصریح کرد: «این لحظه مهم تصمیم گیری برای رهبران عراق است. عراق با تهدید موجودیت خود مواجه است. رهبران عراق باید با این تهدید مقابله کنند.»

جان کری وعده داد که ایالات متحد، پشتیبانی «گسترده‌ای» برای کمک به عراق در مقابله با حملات اسلامگرایان مسلح، فراهم خواهد آورد.

او گفت: «پشتیبانی، مستمر و گسترده خواهد بود. چنانچه رهبران عراق گام‌های ضروری برای یکپارچه کردن کشور خود را بردارند، این پشتیبانی، تاثیر گذار خواهد بود.»

از سویی، نوری مالکی نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد، حمله گسترده‌ای که شبه نظامیان تندرو به عراق آغاز کرده‌اند، صلح و ثبات «منطقه‌ای و جهانی» را با خطر مواجه می‌کند. او از کشورهای جهان به ویژه کشورهای منطقه خواست، این مساله را جدی بگیرند.

مخالفان بر کناره گیری مالکی اصرار دارند

از سویی شیخ علی حاتم، یکی از شیوخ عشایر الانبار تاکید کرد که انقلاب در عراق تا زمان کناره گیری مالکی و تشکیل دولت موقت نجات ملی با حضور شخصیت‌های مستقل، ادامه خواهد یافت. حاتم خواستار پایه گذاری قرارداد اجتماعی جدیدی که حقوق همه عراقی‌ها را تضمین می‌کند شد. او همچنین بر دوری جستن از انتقام‌گیری و همچنین ضرورت مخالفت با تروریسم، تاکید کرد.

اما در لوکسامبورگ، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در جلسه دوشنبه‌شان، تحولات اخیر عراق، تاثیر آن بر کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی که شماری از آن‌ها برخی از شهروندانشان به جنگ در کنار گروه داعش پیوسته‌اند را به بحث گذاشتند.

ویلیام هیگ وزیر دفاع بریتانیا در این جلسه گفت اوضاع عراق، نگرانی کشورهای اروپایی را برانگیخته است. او تاکید کرد که کشورش محتوای سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عراق را تایید می‌کند.