.
.
.

ورود کری به بغداد و گسترش ناآرامی ها در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه 23 ژوئن وارد بغداد پایتخت عراق شد تا نوری مالکی نخست وزیر این کشور را برای تشکیل یک دولت فراگیرتر تحت فشار بگذارد. عراق در هفته های گذشته شاهد گسترش شورش اهل سنت در شمال و غرب این کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفر کری به عراق با تصرف یک گذرگاه مرزی در غرب این کشور به دست شورشیان سنی همزمان شده است. شورشیان با تصرف این گذرگاه راه های تدارکاتی به مناطقی از سوریه را باز کرده اند که در طی سه سال جنگ داخلی آن کشور به تصرف خود در آورده اند.

روز یکشنبه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، آمریکا را متهم کرد که می خواهد دوباره عراق را اشغال کند- اتهامی که کری آنرا رد نمود و گفت که آمریکا در تعهد خود نسبت به عراق فقط خواستار یک دولت فراگیرتر است.

جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "کری در سفر خود به بغداد از رهبران این کشور خواست تا هرچه سریعتر دولت فراگیری در این کشور تشکیل دهند که نمایندگی تمامی سلایق را برعهده داشته باشد."

آمریکا در سال 2011 و بعد از 7 سال جنگ، عراق را ترک کرد، و اکنون تلاش می کند تا شورش سنی ها که شاخه ای از القاعده موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام (داعش)" آنرا رهبری می کند، را محدود نماید.

واشنگتن از آن بیم دارد که سیاستهای دولت شیعه مالکی در عراق، باعث گسترش شورش شده، و به دور کردن سنی های میانه رویی که زمانی با القاعده جنگیده اند منجر شود، و آنها را به صف داعش براند.

روز یکشنبه کری گفت که نمی خواهد رهبران عراق را برگزیند. او گفت که واشنگتن نارضایتی کردها، سنی ها و برخی شیعیان را بیان کرده، و تاکید دارد که عراق ها "رهبرانی را برگزینند که حاضر به تقسیم قدرت باشند."

عراقیها در ماه آوریل انتخاباتی برگزار کردند، که طی آن لیست کاندیدهای حزب مالکی بیشترین کرسی ها در مجلس این کشور را بدست آورد، ولی برای احراز اکثریت و تشکیل دولت این حزب نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب دارد.