.
.
.

اردن نیروهای نظامی خود در مرز با عراق را تقویت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی تصرف گذرگاه مرزی عراق توسط شبه نظامیان سنی در روز دوشنبه 23 ژوئن 2014، اردن نیروهای نظامی خود در مرز عراق را تقویت کرد.

یک مقام امنیتی اردنی به خبرگزاری فرانسه گفت: "ارتش اردن نیروی بیشتری را همراه با تانک، موشک انداز، و نفربرهای زرهی به مرز عراق گسیل کرده است. ارتش اردن هیچ گونه تهاجمی به مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد."

محمد المومنی، وزیر اطلاعات و سخنگوی دولت اردن این اقدامات نظامی را "احتیاطی" خواند و به خبرگزاری فرانسه گفت: "این اقدامات جنبه احتیاطی و پیشگیرانه دارد و مطابق با تحولات میدانی است."

روز دوشنبه مقامات عراقی گفتند که گذرگاه مرزی الولید بین عراق و سوریه به دست شبه نظامیان سنی افتاده است. با تصرف این گذرگاه، تمامی گذرگاههای مرزی عراق با همسایگان غربی این کشور از کنترل دولت عراق خارج شده است.

دو گذرگاه مرزی دیگر با سوریه، القائم و رابیا هم اکنون به ترتیب در دست شبه نظامیان داعش اقلیم کردستان عراق است.

بین عراق و اردن هم فقط گذرگاه طریبیل قرار دارد که در 370 کیلومتری شرق عمان پایتخت اردن است. به گزارش خبرگزاری فرانسه هنوز به درستی روشن نیست که این گذرگاه توسط چه نیرویی اشغال شده، و برخی گزارشها حکایت از نیروهای داعش دارد، در حالیکه برخی دیگر کنترل آنرا به عشایر سنی مذهب نسبت می دهد.

مقامات اردن می گویند که حرکت کامیونها و خودروها از این گذرگاه به حالت عادی در جریان است.

حمله گسترده نیروهای داعش در عراق این نگرانی را در اردن بوجود آورده که آن کشور نیز مورد حمله قرار بگیرد. هم اکنون 600 هزار پناهجوی سوری، که از جنگ داخلی آن کشور گریخته اند، در اردن سکونت دارند. بعلاوه این کشور چالشهایی با جهادی های خود نیز دارد که بسیاری از آنها به صفوف نیروهای داعش و القاعده در سوریه و عراق پیوسته اند.