فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کری از رهبران عراق خواست تا فرقه گرایی را کنار بگذارند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در یک سفر ناگهانی به مصر، روز یکشنبه 22 ژوئن 2014 از رهبران عراق خواست تا فرقه گرایی را کنار بگذارند، و گفت که واشنگتن مسئول بحران این کشور نیست.

  کری در یک ماموریت دیپلماتیک برای دستیابی به یک راهکار برای بحران عراق، و در پی پیروزی های برق آسای اخیر شبه نظامیان سنی مذهب در این کشور، روز یکشنبه وارد قاهره پایتخت مصر شد.

  کری در یک نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه مصر گفت: "ایدئولوژی خشونت دولت اسلامی عراق و شام (داعش) نه فقط برای عراق که برای تمامی منطقه خطرناک است."

  "این لحظه ای حساس است برای همه ماست تا رهبران عراق را دعوت کنیم فرقه گرایی را کنار بگذارند و با تشکیل یک دولت وحدت ملی به خواسته های مردم این کشور پاسخ دهند."

  کری همچنین گفت: "آمریکا به دنبال انتخاب، برگزیدن و یا دفاع از هیچ فردی یا گروهی در رهبری عراق نیست. این به عهده عراقی هاست."

  او گفت: "ایالات متحده آمریکا مسئول رویدادهای لیبی نیست، و همینطور مسئولیتی در آنچه که هم اکنون در عراق روی می دهد ندارد."

  "آمریکا با اهدای خون و تلاش سالیان به مردم عراق این فرصت را داد تا حکومت خود را انتخاب کنند... اما این داعش است که از سوریه وارد این کشور شده، به شهرها حمله می کند و در توانایی مردم عراق برای تشکیل دولت آینده خود اختلال می نماید. امروز ما با طرحهای تروریستی داعش برای دولت عراق روبرو هستیم."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران