فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داعش به سوی شهر حدیثه در غرب رمادی پیشروی می کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال ورود و کنترل مناطق رواه، عانه و القائم توسط شبه نظامیان"عشایر و داعش"، نیروهای مالکی برای جلوگیری از پیشروی این گروه به سوی شهر حدیثه، اقدام به ارسال نیروهای کمکی بیشتری به غرب رمادی نموده اند.

  در توافقی که میان استاندار انبار و رشید فلیح فرمانده عملیات این استان صورت گرفت، مالکی تعداد زیادی تانک، خودروهای زرهی و توپخانه سنگین و نیروهای ویژه به اطراف شهر رمادی گسیل کرده است.

  داعش و عشایر همراه او، روز گذشته یک گذرگاه مهم قائم در مرز عراق و سوریه را به تصرف خود درآورد.

  اشغال گذرگاه قائم به داعش این امکان را می دهد که به راحتی برای انتقال اسلحه و ابزار جنگی از داخل سوریه به خاک عراق اقدام کند و نیروهای خود را به جبهه‌های دیگر جنگ در عراق یا سوریه انتقال دهد.

  این گروه به همراه شبه نظامیان عشایر، در نظر دارند که با ایجاد منطقه‌ای امن، خود را برای هجومی گسترده به بغداد آماده سازند.

  هفته گذشته نیروهای عشایر مخالف مالکی به همراه داعش با کنترل شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق تهاجم گسترده‌ای را به بزرگ ترین پالایشگاه این کشور در شهر "بیجی" آغاز کرده‌اند.

  این در حالی است که جنگنده های مالکی روز کذشته شهر تکریت را که در اشغال نیروهای مخالف مالکی است مورد هجوم قرار دادند.

  کارشناسان سیاسی امور عراق معتقدند که سیاست‌های مستبدانه و فرقه‌گرایانه نوری مالکی، نخست وزیر این کشور، عامل اصلی این آشفتگی است. آنها می گویند سیاست فرقه گرانه وی و پشت کردن به سنی ها آنها را به سمت داعش سوق داده است.

  در سالهای 2003 تا سال 2006 عراق با چنین چالشی روبرو شد. اما آمریکا که خود مستقیم صحنه سیاسی عراق را اداره می کرد با مذاکره و توافق با عشایر سنی عراق اقدام به مسلح کردن آنها در مقابل القاعده نمود. تاکتیک آمریکایی ها توانست القاعده را تضعیف و از عراق طرد کند. اما سنی ها پس از ده سال حکومت فرقه گرایانه مالکی دیگر به دولت بغداد اعتماد ندارند. به همین دلیل فرانسه، آمریکا واتحادیه اروپا و اغلب کشورهای عربی راه حل بحران عراق را در تشکیل یک دولت "وحدت ملی" بدون مالکی می دانند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران