.
.
.

شاهزاده سعود الفیصل: اوضاع عراق از یک جنگ داخلی خبر می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی روز چهارشنبه 18-6-2014 طی سخنرانی در جلسه افتتاحیه کنفرانس وزرای خارجه "سازمان همکاری اسلامی" در جده، با تاکید بر مواضع ثابت کشور سعودی در باره تحولات منطقه خاورمیانه، گفت: "رویدادهای اخیر عراق از یک جنگ داخلی خبر می دهد".

کابینه سعودی روز دوشنبه با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از آنچه در عراق رخ می دهد بیان داشته که اگر سیاست های فرقه گرایانه چند سال گذشته که امنیت، ثبات و استقلال این کشور را به مخاطره انداخته، اعمال نمی شد، اوضاع امنیتی به این آشفتگی نمی رسید.

شورای وزیران با تاکید بر حمایت پادشاهی سعودی از تمامیت ارضی عراق، بر ضرورت عدم مداخله کشور های خارجی در امور داخلی این کشور تاکید کرد.

روز دوشنبه دولت سعودی سیاست های انحصارطلبانه و فرقه گرایانه نوری المالکی را محکوم کرد و خواهان تشکیل دولتی فراگیر در عراق شد.

عبدالعزیز بن محی الدین الخوجه وزیر اطلاعات و فرهنگ پادشاهی سعودی پس از پایان جلسه کابینه این کشور به خبرگزاری سعودی گفت: "دولت وضعیت و بحران عراق را مورد بحث قرار داد و از رویدادهای این کشور شدیدا نگران است".

وی افزود: "مشکلات و بحران جاری عراق نتیجه سیاست های انحصاری و فرقه گرایانه چند سال اخیر است که امنیت، ثبات و حاکمیت این کشور را تهدید می کند".

وزیر اطلاعات و فرهنگ سعودی تاکید کرد: "پادشاهی سعودی هر گونه دخالت خارجی در عراق را رد می کند و تلاش می کند که استقلال و ثبات توسط همه دست اندرکاران حفظ گردد".

ریاض همچنین تاکید کرد: "هر چه زودتر دولتی فراگیر و ورای فرقه گرایی های مذهبی و قومی در عراق تشکیل گردد تا ثبات، استقلال و امنیت این کشور برقرار گردد".