.
.
.

روزنامه شرق الاوسط : سفارت ایران مالک چندین هتل در دمشق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرامنطقه ای "شرق الاوسط" روز چهارشنبه 18 ژوئن 2014، طی گزارشی از بهره برداری اقتصادی و سیاسی ایران از شرایط و اوضاع آشفته اقتصادی سوریه جهت خرید تعدادی از هتل های منطقه "البحصه" واقع در دمشق خبر داده است.

این روزنامه در گزارش خود آورده است، این هتل ها به طور مستقیم یا با واسطه توسط ایران خریداری، و به نام افراد وابسته به ایران ثبت شده اند.

مخالفان سوری مسئله خرید این تعداد هتل ها توسط دولت ایران در دمشق را تلاشی از سوی تهران در جهت "اشغال" هر چه بیشتر دمشق قلمداد کردند.

چند روز پیش مخالفان سوری هتلی را در منطقه البحصه و در نزدیکی مرکز فرهنگی ایرانیان در پایتخت سوریه منفجر کردند .

مخالفان سوری می گویند این هتل محل تجمع فرماندهان گروه نظامی موسوم به "ابو الفضل العباس" است، که با حمایت مالی و نظامی ایران به جنگ علیه مخالفان اسد در سوریه مشغول می باشد.

به گزارش روزنامه "شرق الاوسط " فعالان سوری تاکید کردند که هتل های کالده و ایوان، آسیا، دمشق الدولی، وینیز و پترا همه جزو اموال سفارت ایران هستند. علاوه بر این ایران بخشی از سهام های هتل "سمیرامیس" را نیز خریداری کرده است.

همچنین سفارت ایران برای خرید املاک و مستغلات بسیار گسترده ای در بخش قدیمی شهر دمشق واقع در منطقه پشت مسجد امویان و نیز منطقه باب توبا بویژه در منطقه غرب مریمیه تلاش می کند. "

هشام مروه، یکی از اعضای ائتلاف ملی مخالفان سوری در این زمینه گفته است که "ایران به دلایل امنیتی اقدام به خرید املاک و مستغلات در نزدیکی مراکز نفوذ خود در دمشق کرده است و رژیم اسد برای بقای خود از تسهیل فروش این اماکن به ایران دریغ نمی کند".

مخالفان سوری از گسترش نفوذ ایران بر سوریه ابراز نگرانی می کنند. این نگرانی ها پس از اعلام علی ربیعی وزیر کار ایران از آمادگی کشورش برای همکاری در بازسازی سوریه، بیشتر شده است.

چندی پیش وزیر کار ایران در دیدار با همتای سوری خود حسن حجازی، از آمادگی "شرکت های ایرانی" برای مشارکت در بازسازی سوریه، خبر داد.

اظهارات وزیر کار ایران با واکنش تند ائتلاف ملی نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه، روبرو شد. به طوری که نصر الحریری عضو هیئت سیاسی این نهاد با انتقاد شدید از حمایت ایران از اسد و نقش این کشور در کشتار مردم سوریه گفت:"سوریه امروز یک کشور اشغال شده از سوی ایران است و هر پروژه ای که این اشغالگر به نام بازسازی یا غیره راه اندازی می کند در درجه اول در خدمت منافع خود است و نوعی ریاکاری سیاسی و اقتصادی است که به نام بازسازی مطرح می شود".