فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رهبر کنونی حزب بعث عراق یک شیعه مخالف مالکی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کمتر کسی می داند که رهبر کنونی حزب بعث عراق یک شیعه مذهب از اهالی شهر حله است که خواهان سقوط دولت المالکی در این کشور می باشد.

  دکتر خضیر المرشدی دبیر کل حزب بعث عراق است. وی در مناسبت های مختلفی این حزب را نمایندگی کرده است. در حال حاضر وی با بسیاری از اعضای این حزب در میدان نبرد عراق بر ضد دولت مالکی حضور دارد. اولین نتیجه این نبرد سقوط موصل دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد بود.

  طی روزهای گذشته المرشدی صدای خود را به گوش بینندگان و شنوندگان تلویزیون های العربیه و الحدث رساند. وی خود را در این پیام دبیر کل جبهه ملی، قومی و اسلامی عراق معرفی کرد. وی افزود این جبهه از نیروهای حزب بعث، نیروهای وطن پرست محلی و دیگر گروه های اسلامی تشکیل شده است، اما هسته اصلی این جبهه را حزب بعث تشکیل می دهد.

  دکتر المرشدی گفت از کودکی عضو حزب بعث بوده و همیشه در صفوف آن به رغم سقوطش از قدرت و پراکندگی اعضایش، حضور داشته و هرگز آن را ترک نکرده است.

  شهر حله شهری شیعه نشین، در مرکز استان بابل عراق است که در 100 کیلومتری جنوب بغداد واقع است و بیش از نیم میلیون جمعیت دارد. این شهر خوانندگان مشهوری مانند سعد الحلی و شذی حسون را به جامعه هنری عراق و جهان عرب تقدیم کرده است. المرشدی در همین شهر متولد و بزرگ شده و پس از آنکه در رشته پزشکی تحصیل کرد دوباره به آنجا برگشته و زندگی کرده است. المرشدی در تمام عمرش به عنوان یکی از وفادارترین اعضای این حزب باقی ماند.

  در زندگینامه وی چنین آمده است: خضیر وحید حسین المرشدی، 60 سال پیش در شهر حله متولد شده و ازدواج کرده و سه پسر دارد. شغل وی پزشکی و متخصص خون و غدد است. مدرک خود را در دو مرحله گرفته است. لیسانس پزشکی را از دانشگاه موصل و مدرک دکترا را از آمریکا گرفته است.

  پس از بازگشت از آمریکا در سال 1986 در حله شهر محل تولدش 4 سال اقامت کرد، و پس از آن 4 سال دیگر در استان کربلا و 4 سال بعدی را در استان بابل مشغول به کار شد. در پنج سال آخر دوره حکومت صدام حسین استاد دانشگاه بغداد شد. پس از سقوط حکومت صدام به دمشق رفت و در دانشگاه آن شهر تدریس کرد.

  برای اکثر اعضای حزب بعث کار سیاسی و تشکیلاتی بر شغل حرفه ای ارجحیت داشت. به همین دلیل وی در مرحله اول به مدت 6 سال ریاست اتحادیه پزشکان بابل و سپس به مدت 5 سال معاون رئیس اتحادیه پزشکان عراق را تا زمان سقوط صدام حسین در سال 2003 به عهده داشت.

  از لحاظ سیاسی، دکتر المرشدی درحزب بعث ترقی کرد و از سال 1996 تا سال 2000 نماینده مجلس ملی عراق هم بود.

  برغم اینکه شغل حرفه ای وی پزشکی بود، اما بعد از سقوط صدام، با تصویب قانونی در عراق که اعضای حزب بعث را از خدمات دولتی منع می کرد، مانند هزاران عضو نظامی و غیر نظامی دیگر این حزب از کار در عراق محروم شد. پس از آن وی مخالفت سیاسی خود با دولت جدید عراق را آغاز کرد. در آن هنگام سوریه به کادرها و رهبری حزب بعث عراق پناهندگی می داد.

  به علت فعالیت های سیاسی پس از سال 2003، دولت عراق حکم بازداشت وی را صادر کرد، و در سفری به لبنان ،پلیس این کشور المرشدی را دستگیر کرد. اما دادگاه لبنان به علت نبود اتهامات واقعی وی را آزاد کرد. دادگاه لبنان دلیل آزادی او را ناکامی دولت عراق در ارائه اتهامی واقعی اعلام کرد.

  امروز اعلامیه ای که به عشیره وی المراشده نسبت داده شده، این قبیله وی را طرد کرده و خواهان دستگیری او شده است. اما این بیانیه را هیچ کس از افراد عشیره رد یا تایید نمی کند. با توجه به سالها مخالفت وی با نظام جدید در عراق ، نتیجه فعالیتهای او از دست دادن یک سوم کشور توسط دولت مالکی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران