فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه به دلایل امنیتی کنسولگری خود را در بصره تخلیه کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد این کشور به دلیل دریافت تهدیدهای امنیتی، کنسولگری خود را در شهر بصره عراق تخلیه کرد.

  داوود اوغلو روز سه شنبه 17-6-2014 در حساب توییتری خود نوشت که ترکیه کنسولگری خود را در بصره تخلیه و کارکنان آنرا به کویت منتقل کرده است.

  یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه گفته که همه 18 عضو کنسولگری از جمله سرکنسول به کویت منتقل شده و سرکنسول نیز برای مشورت از کویت به آنکارا فرخوانده شده است و این کشور هنوز برنامه ای برای تخلیه سفارت خود در بغداد در دست ندارد.

  دادگاه جنایی آنکارا روز سه شنبه به رسانه های این کشور دستور داد که هیچ خبری درباره مساله کارکنان به گروگان گرفته شده کنسولگری این کشور در شهر موصل منتشر نکنند. گروگانگیری این کارکنان به یک جنجال سیاسی بزرگ در این کشور تبدیل شده است.

  دادگاه ترکیه از همه رسانه ها از جمله رسانه های اینترنتی خواسته تا به منظور حفظ جان شهروندان ترک به گروگان گرفته شده از انتشار هر گونه خبری در اینباره خودداری کنند.

  گروه مسلح داعش هفته گذشته تهاجم خود را در عراق علیه نیروهای مالکی آغاز کرد . این گروه در 11 ماه ژوئن پس از تصرف موصل، کارکنان کنسولگری ترکیه را در این شهر به اسارت گرفت. آنها 49 کارمند کنسولگری و 31 راننده کامیون ترک هستند.

  وزیر خارجه ترکیه بلافاصله تهدید کرد، اگر آسیبی به شهروندان ترک برسد این کشور شدیدا انتقام خواهد گرفت. از سوی دیگر جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا خواستار آزادی فوری گروگان های ترک شده است.

  داوود اوغلو گفت:" هر آسیبی که به کارکنان و یا شهروندان ما برسد، بدون جواب نخواهد ماند . به شما توصیه نمی کنم قدرت ترکیه را به چالش بکشید. بطور کلی ما بی سرو صدا به مدیریت این بحران مشغول هستیم. با توجه به امنیت شهروندان خود، به گروگان گیران قول می دهیم، هر گونه آسیبی به گروان ها با پاسخ شدید ما همراه خواهد بود".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران