فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شاهزاده زید کمیسر عالی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شاهزاده زید الحسین، پسر ملک حسین پادشاه فقید اردن، روز دوشنبه 16-6-2014 به اتفاق آراء 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ریاست کمیسیون حقوق بشر این سازمان انتخاب شد. وی جانشین "ناوی پیلای" حقوقدان آفریقای جنوبی می شود. این اولین بار است که یک مسلمان، عرب آسیایی به ریاست این کمیسیون می رسد.

  کمیسیون حقوق بشر توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1993 برای دفاع از حقوق بشر و گسترش آن در سطح جهان تاسیس شد.

  شاهزاده زید توسط بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به مجمع عمومی پیشنهاد شده بود. "جون آشه" رئیس جلسه مجمع عمومی پس اتمام رای گیری با خوشحالی اعلام کرد که شاهزاده زید توسط تمام 193 عضو مجمع برگزیده شده است.

  زید در حال حاضر سفیر اردن در سازمان ملل است. وی از تلاش ها و زحمات شجاعانه "ناوی پیلای" رئیس کنونی کمیسیون حقوق بشر ستایش کرد و افزود که وی بر اساس دست آوردهای "پیلای" برای پیشبرد، توسعه و حمایت از حقوق بشر در سطح جهان تلاش خواهد کرد.

  دوره چهار ساله ریاست زید بر این کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد از دو ماه دیگر شروع خواهد شد.

  شاهزاده زید در نطقی پس از انتخاب خود گفت: "من اولین آسیایی، مسلمان و عرب هستم که برای این شغل مهم انتخاب می شوم، به همین دلیل مسئولیت خطیری بر دوشم گذاشته می شود. در همین حال این تعهد جامعه جهانی برای پیشرفت، توسعه و رعایت حقوق بشر را خصوصا در آسیا و قاره های دیگر منعکس می سازد".

  زید بر استقلال کمیسر عالی حقوق بشر تاکید کرد و افزود: "این شغل تدبیر، حکمت و هماهنگی در سطوح عالی با دولتها و دیگر ارگان های سازمان ملل را می طلبد".

  "مییر-هارتینگ" نماینده اروپا در سازمان ملل از انتخاب شاهزاده زید استقبال کرد و گفت: "شاهزاده با فعالیت زیاد خود در زمینه حقوق بشر ثابت کرده است که قابلیت و توانایی رهبری این کمیسیون را داراست. شاهزاده با مقابله علیه معافیت از مجازات ثابت کرده است که مدافعی سر سخت برای حقوق بشر است".

  زید 5 سال در پلیس صحرایی اردن خدمت کرده و پس از آن برای حمایت از شهروندان غیر نظامی به یوگسلاوی سابق رفت و از سال 1994 تا 1996 تحت پرچم سازمان ملل در آنجا ماند.

  زید مدت زیادی در دستگاه دیپلماسی اردن به عنوان سفیر این کشور در آمریکا و سازمان ملل متحد انجام وظیفه کرده است.

  او یکی از حامیان سرسخت دادگاه جنایی بین المللی است و ریاست شورای دول عضو این دادگاه را به عهده داشته است. وی یکی از مدافعان مبارزه علیه خشونت جنسی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران