.
.
.

برنامه آمریکا برای تخلیه کارکنان سفارتش در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه روز یکشنبه 15 ژوئن 2014 از طرح تخلیه تعداد زیادی از کارکنان سفارتش در بغداد، پایتخت عراق، خبر داد.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، به دلیل پیشروی سریع نیروهای عشایر انقلابی عراق از شمال این کشور و بسوی بغداد، دولت آمریکا تصمیم به تخلیه سفارت خود در این کشور گرفته است.

سفارت آمریکا در بغداد، در منطقه سبز و در کنار رودخانه دجله قرار دارد. این سفارتخانه مانند یک قلعه نظامی است و در کنار وزارتخانه های این کشور قرار دارد و تعداد کارکنان آن بیش از هر سفارتخانه دیگر آمریکاست.

وزارت امور خارجه آمریکا از تعداد افرادی که تخلیه خواهند شد رقمی ذکر نکرده است، اما در این بیانیه آمده که سفارت به کار عادی خود ادامه می دهد. تعداد کل کارکنان آمریکایی مستقر در عراق 5500 نفر تخمین زده می شوند.

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود نوشت: "تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا در بغداد به سرکنسولگریهای این کشور در بصره و اربیل منتقل می شوند، و تعدادی هم به دفتر امور عراق در کشور اردن خواهند رفت."

یک مقام نظامی آمریکا به نیویورک تایمز گفت که حدود 100 تفنگدار دریایی آمریکایی برای تقویت نیروهای حافظ سفارت وارد بغداد شده اند. کارکنانی که سفارت را تخلیه می کنند، با هواپیماهای اجاره ای خواهند رفت، اما به گفته پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، هواپیماهای نظامی هم در صورت نیاز در اختیار خواهد بود.

تمامی آمریکاییانی که برای شرکتهای مقاطعه کاری در عراق خدمت می کردند، و مسئول آموزش نیروهای عراقی برای بکارگیری از سلاحهای خریداری شده از سوی این کشور بودند، پیش از این عراق را ترک کرده اند.

هفته گذشته در یک حمله برق آسا، عشایر انقلابی عراق شهر موصل، دومین شهر این کشور را تصرف کردند و بسوی بغداد در حال پیشروی هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به رویدادهای اخیر عراق، گفت که پاره ای اقدامات را برای پشتیبانی از دولت این کشور مورد بررسی قرار می دهد که از جمله آنها حملات هوایی و دیگر کمکهای نظامی است.

سال جاری پس از تصرف فلوجه از سوی شبه نظامیان شورشی، آمریکا مقادیر قابل توجهی سلاح در اختیار دولت عراق قرار داد، اما این سلاحها نتوانست مانع از پیشروی این شبه نظامیان در عراق شود.