اوباما: به نیابت از عراقی‌ها علیه گروه‌های تندرو نخواهیم جنگید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، تا زمانی که توافق و برنامه سیاسی در عراق ادامه دارد، ایالات متحده وارد نبرد جاری در این کشور نخواهد شد.

اوباما که بعد از ظهر جمعه۱۳ ژوئن در کنفرانسی خبری در کاخ سفید درباره بحران اخیر عراق سخن می گفت، پیروزی‌های گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش را تهدید برای ملی آمریکا دانست.

رظیس جمهور آمریکا افزود: «از تیم امنیت ملی خود خواستم تا اوضاع را زیر نظر بگیرند و پیشنهادهای مشخصی برای تعامل با این وضعیت ارائه دهند.»

او تاکید کرد که آمریکا تا آخر هفته، اوضاع عراق را برای رسیدن به تصمیمی درباره نحوه تعامل با آن، زیر نظر خواهد گرفت.

اختلافات عراقی ها ریشه مذهبی دارد

اوباما همچنین اختلاف‌ میان مسئولان عراقی را که عمده آن ریشه مذهبی دارد، عامل اوضاع کنونی در این کشور دانست. او در این باره گفت: «رهبران عراق نتوانسته‌اند بی اعتمادی و اختلاف های مذهبی را کنار بگذارند و این مساله، وضعیت را نا امن و بی‌ثبات کرده است.»

اوباما تاکید کرد: «دست زدن به هر اقدامی باید در راستای تلاش های سران عراق برای پایان دادن به اختلافات باشد.»

رئیس جمهور مریکا همچنین خواستار باز سازی سازمان‌های امنیتی و نظامی عراق شد.

او تاکید کرد که رهبران عراق باید تصمیم های سختی را اتخاذ کنند و نگرش های خود نسبت به یکدیگر را نزدیک تر کنند تا در این صورت از حمایت ایالات متحده و همپینانانش برخوردار شوند.
اوباما افزود که بحران کنونی در عراق به خود این کشور که دارای حاکمیت مستقل است مربوط است د.

او گفت که ایالات متحده برای مقابله با گروه‌‌های تندرو، از اپوزیسیون میانه‌رو عراق و نیز از نیروهای امنیتی این کشور حمایت می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه بیان داشت که دولتش برای رسیدن به تصمیمی درباره اقدام احتمالی، با کنگره مشورت خواهد کرد و مردم آمریکا را نیز در جریان خواهد گذاشت.

او بر ضرورت حرکت محتاطانه تاکید کرد و گفت: «به نیابت از عراقی‌ها دست به اقدام نظامی نخواهیم زد.» زیرا به گفته وی "مردم آمریکا هزینه‌های زیادی داده‌اند تا برای عراقی ها فرصت زندگی بهتر فراهم کنند."

دخالت نظامی آمریکا سودبخش نیست

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «با وجود اختلاف میان عراقی ها اقدام نظامی سودبخش نخواهد بود.»

او با اشاره به درخواست نوری مالکی نخست وزیر عراق برای اقدام نظامی آمریکا علیه گروه داعش گفت: «عراق ابتدا کمک ما را رد کرد، اما حالا درخواست کمک می کند.»

اشاره اوباما به امتناع مالکی از امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا در سال‌های گذشته است؛ مساله‌ای که به خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق انجامید.

اوباما ضمن تاکید بر این که «عراقی‌ها باید یاد بگیرند با یکدیگر کار کنند»، خاطر نشان کرد که پس از خروج آمریکا از عراق، عراقی‌ها به گونه‌ای عمل کردند که اوضاع را به بحران کشانده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «تا زمانی که توافق و برنامه سیاسی در عراق وجود دارد، وارد نبرد در این کشور نخواهیم شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم