.
.
.

پس از موصل، داعش به دروازه شهر نفت‌خیز کرکوک رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آخرین گزارش ها از درگیری میان شبه نظامیان "داعش" و نیروهای ارتش عراق حاکی است که نیروهای مهاجم داعش پس از کنترل کامل شهر موصل، اکنون به دروازه شهر نفتی کرکوک رسیده است.

گزارشگر العربیه در عراق، روز چهارشنبه 11-6-2014 طی گزارشی گفت:" به دنبال عقب نشینی ارتش عراق از بخش هایی از شهر کرکوک، شبه نظامیان "داعش" دو منطقه "الزاب" و "العباسی" واقع در اطراف این شهر را به تصرف خود درآوردند".

طبق این گزارش شبه نظامیان مهاجم "داعشی" دو منطقه سلیمان بیک و الصینیه واقع در استان صلاح الدین را نیز به کنترل خود درآوردند.

همزمان با این رویدادها درگیری شدید میان ارتش عراق و داعش در منطقه "الرشاد " و "الحویجه" نیز همچنان ادامه دارد.

مقامات مسئول عراقی شهر کرکوک، شب گذشته با فراخواندن صدها تن از نیروهای ارتش و پلیس، رفت وآمد در این شهر را ممنوع اعلام کردند. طبق این گزارش ممنوعیت رفت وآمد تا اطلاع ثانوی شامل شهر فلوجه وانبار نیز می شود.

در همین حال، شورای سیاسی شهر بصره ضمن تشکیل یک نشست اضطراری پیامدهای استان نینوا و اشغال موصل و محاصر کرکوک را توسط داعش را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

در این نشست شورای سیاسی استان بصره از مسئولان عراقی خواست تا با اتخاذ تدابیر امنیتی ضروری برای پیشگیری از وقوع چنین رویدادهایی در این استان جلوگیری کنند.

این شورا همچنین از حکومت مرکزی و سیاستمداران عراقی خواست، به اختلافات سیاسی خود پایان داده و برای مقابله با "تروریسم" و رهایی مردم این کشور از شر "تروریست ها" متحد شوند.

داعش روز گذشته شهر موصل و بخش بزرگی از استان نینوا را به تصرف خود در آورد و نیروهای خود را برای ورود به شهر کرکوک آماده می کند. شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است که به کنترل داعش درآمده است.

اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق ، خواستار بررسی فوری درباره دلایل شکست ارتش عراق در درگیری های موصل و نینوا شده است.