.
.
.

اوباما به السیسی رئیس جمهوری جدید مصر تبریک گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه 10-6-2014 ضمن تماسی تلفنی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری جدید مصر، ضمن تبریک آغاز دوره ریاست جمهوری اش، بر تعهد واشنگتن در همکاری با قاهره برای پیشبرد منافع استراتژیکی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از بیانیه کاخ سفید، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر بر ادامه حمایت ایالات متحده از آرمان های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم مصر و احترام به حقوق آنها تاکید کرد.

از سوی دیگر رئیس جمهور جدید مصر ضمن تشکر از تماس باراک اوباما، از حمایت ایالات متحده از دولت جدید مصر قدردانی کرد.

کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری مصر روز سه شنبه رسماً اعلام کرد بر اساس نتایج قطعی انتخابات، عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش آن کشور، با کسب حدود 97 درصد از آرای اخذ شده پیروز انتخابات است.

طبق برآوردهای کمیسیون انتخابات مصر، 47 درصد از 54 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، در این انتخابات شرکت کردند. درصد مشارکت در انتخابات 2012 که محمد مرسی پیروز آن شد، 52 درصد بود.

السیسی پیش از انتخابات از مردم خواسته بود با حضور انبوه در حوزه های رای گیری، به ماموریت او برای سامان دادن به اقتصاد و پایان دادن به تنش های سیاسی در مصر مشروعیت بیشتری بدهند.

اخوان المسلمین، گروه اصلی حامی محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر، خواستار تحریم انتخابات شد و ریاست جمهوری السیسی را ادامه استیلای ارتش بر مصر توصیف کرد.

السیسی، روز یکشنبه طی مراسمی به عنوان هشتمین رئیس جمهوری مصر در برابر دیوان عالی آن کشور ادای سوگند کرد.