موصل دومین شهر عراق به تصرف داعش در آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نیروهای داعش موصل دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کردند.

به گزارش العربیه به نقل از سخنگوی وزارت کشور عراق ، شهر موصل از دست دولت مرکزی خارج و به دست نیروهای داعش در آمده است، این دومین شهر است که از دست دولت مرکزی خارج می شود.

صبح امروز گزارش شد که شهر موصل، مرکز استان شمالی نینوا، بزرگترین استان عراق بعد از بغداد، در پی تسلط نیروهای داعش بر ساختمان استانداری و فرودگاه بین‌المللی‌ شهر و نزدیک‌ شدن آنها به انبار‌های سلاح در پی عقب ‌نشینی نیروهای دولتی با خطر سقوط روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری های صبح دوشنبه 10-6-2014 رویترز و آناتولی از موصل (375 کیلومتری شمال غرب بغداد) نیروهای امنیتی عراق تعدادی از مناطق شهر را ترک کرده‌ اند ، و در نتیجه نیروهای داعش پس از پیشروی، ساختمان استانداری را به کنترل خود درآوردند.

اطلاعات به دست آمده نشان می ‌دهد که افراد مسلح داعش منطقه شرقی شهر موصل را کاملا تحت تسلط خود دارند و مقر هنگ سوم ارتش عراق در غرب موصل را نیز اشغال کرده‌اند.

نیروهای داعش همچنین مراکز بازرسی موصل را که توسط نیروهای عراقی ایجاد شده بود، تخریب کردند.

خبرگزاری ترکیه گزارش داد: نیروهای داعش به مرکز پلیس منطقه الداوسه و ساختمان مبارزه با تروریسم یورش برده، بیمارستان‌ها، مقرها و برج‌های دیده‌ بانی ارتش را تحت کنترل خود درآورده‌اند. تعداد زیادی از مسئولان نظامی و مسئولان ارشد از این استان خارج شده و به مناطق امن رفته ‌اند.

نیروهای داعش همچنین ساختمان استانداری را به آتش کشیده و به انبارهای بزرگ سلاح در اردوگاه الغزلانی نزدیک شده‌اند و پس از اینکه نیروهای امنیتی عراق فرودگاه شهر موصل را ترک کردند نیروهای داعش این فرودگاه را به کنترل خود درآورده‌اند.

شبکه‌های خبری گزارش داده‌اند: که افراد داعش زندانیانی که به جرم‌های سنگین در مرکز موصل در حبس بودند را آزاد کردند و در منطقه الدواسه مستقر شده‌اند که در آن دفاتر تعدادی از رسانه‌ها وجود دارد.

نیروهای داعش در ساعت ‌های پایانی دوشنبه 9-6-2014 به تعدادی از تاسیسات حیاتی در مرکز موصل حمله بردند و شمار مناطقی که در اختیار نیروهای دولتی است همچنان رو به کاهش است.

افراد مسلح همچنین مجتمع دادگاه‌های ویژه تروریسم و جرم‌های سازمان یافته در این شهر را به کنترل خود درآورده اند.

از سوی دیگر شاهدان عینی می گویند:" نیروهای امنیتی عراق اکثر خیابان‌های اطراف موصل را بسته‌ و آماده آغاز عملیاتی جهت بازپس ‌گیری مناطقی هستند که داعش آن‌ها را تصرف کرده است".

در همین حال منابع پزشکی اعلام کردند: "که بر اثر حملات خمپاره‌ای به مناطق مسکونی در موصل ده‌ها غیرنظامی، کشته یا زخمی شدند."

پلیس عراق اعلام کرد که بر اثر انفجار سه خودروی بمب گذاری شده در استان های صلاح الدین و دیالی 30 تن کشته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پیشتر ارتش عراق در درگیری‌هایی که با گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به داعش داشت کنترل موصل را از دست داده بود.

در همین راستا شمار زیادی از اهالی شهر فلوجه در استان الانبار عراق و شهر موصل مرکز استان نینوا در اثر ادامه درگیری‌ها میان ارتش عراق و گروه داعش مجبور به مهاجرت به مناطق دیگر شدند.

به گفته شاهدان عینی، این افراد پس از فرار از مناطق مذکور به سمت اقلیم کردستان عراق رفته ‌اند.

یک منبع آگاه در کمیته عالی امنیتی در استان نینوا اعلام کرد، حملاتی که شهر موصل در معرض آنها قرار گرفته باعث شده که تمامی اهالی این شهر برای دفاع از خود مسلح شوند.

به گزارش این منبع ، نیروهای مسلح داعش از منطقه "شبه جزیره" وارد شهر موصل می‌شوند.

همچنین ائمه و خطیبان مساجد استان نینوا از اهالی موصل خواسته اند تا سلاح به دست گرفته و در کنار نیروهای امنیتی علیه گروه داعش وارد جنگ شوند.

براساس گزارش های دریافتی اثیل النجیفی، استاندار نینوا نیز سلاح به دست گرفته و برای مشارکت در جنگ علیه داعش به خیابان آمده است.

النجیفی همچنین خواهان تشکیل کمیته ‌هایی مردمی برای حمایت از مناطق مسکونی در برابر حملات نیروهای داعش شده است.

اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌ ای از تمامی نهادهای فرهنگی، اجتماعی و افراد قبایل خواست تا با نیروهای ارتش علیه گروه‌های مسلح همکاری کنند.

از سوی دیگر، دفتر وزارت مهاجران عراق اعلام کرد تاکنون حدود 450 خانواده عراقی از استان نینوا به اقلیم کردستان مهاجرت کرده‌اند.

عالیه البزاز، مدیر دفتر مذکور اعلام کرد که دولت اقلیم کردستان عراق آماده پذیرش مهاجران است.

به گزارش العربیه نیروهای مسلح داعش روز دوشنبه 9 ژوئن 2014 با حمله به انبارهای نفتی استان الانبار عراق، آنها را منفجر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید