فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عبدالفتاح السیسی به عنوان رئیس جمهور مصر سوگند یاد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  تلویزیون دولتی مصر بعد از ظهر روز یکشنبه 8-6-2014 مراسم ادای سوگند عبدالفتاح السیسی، به عنوان رئیس جمهوری این کشور در دادگاه قانون اساسی، که با حضور شماری از رهبران کشورهای عربی و کشورهای دوست همراه بود را پخش کرد.

  السیسی پس از مقدمه رئیس دادگاه قانون اساسی، در پشت تریبون دادگاه حاضر شد و برای حفظ نظام جمهوری، احترام به قانون اساسی کشور، دفاع از منافع ملت مصر، حفظ استقلال، وحدت و تمامیت ارضی کشور سوگند یاد کرد.

  به گزارش العربیه به نقل از منابع رسمی قاهره، قرار است پس از پایان ادای سوگند السیسی، بعد از ظهر یکشنبه جشنی به همین مناسبت در کاخ ریاست جمهوری"الاتحادیه" در قاهره برپا خواهد شد.

  در همین حال نیروهای انتظامی مصر با صدور بیانیه ای تاکید کردند که با هر گونه اخلال در مراسم به شدت برخورد خواهند کرد. به همین منظور پلیس مصر و شماری از یگان های ارتش این کشور از بامداد امروز در نقاط کلیدی شهر قاهره مستقر شده اند.

  علاوه بر اعضای جمعیت عمومی دادگاه قانون اساسی، عدلی منصور رئیس جمهور موقت، ابراهیم محلب نخست وزیر و دیگر اعضای حکومت، شیخ احمد الطیب مفتی بزرگ الازهر پاپ تواضروس دوم رهبر مسیحیان مصر، دبیرکل اتحادیه عرب، عمرو موسی دبیرکل سابق اتحادیه عرب و دیگر شخصیت های سیاسی مصر در مراسم ادای سوگند حضور داشتند.

  کارشناسان سیاسی می گویند با توجه به شرایط کنونی مصر رئیس جمهور جدید با چالشهای مختلفی روبرو خواهد بود یکی از چالش های مهم او مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن آن در صحرای سیناست. از مشکلات دیگر رئیس جمهور مصر مسئله رکود اقتصادی، بیکاری و فقر در این کشور است .

  السیسی در مبارزات تبلیغات انتخاباتی خود با تکرار شعارهای انقلاب 2011 مصر که حسنی مبارک را از قدرت سرنگون کرد گفته است به دنبال ایجاد فضای باز سیاسی، آزادی و برقراری عدالت اجتماعی در کشورش است.

  کشورهای عربی مانند سعودی و امارات برای کمک اقتصادی به مصر فراخوان دادند و ایالات متحده آمریکا نیز از زبان اوباما اعلام کرد که آماده همکاری با السیسی است. برخی کشورهای اروپایی نیز از برنامه کمک به مصر در بازسازی اقتصاد این کشور سخن به میان آوردند.

  همچنین کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول از آمادگی این نهاد بین المللی در کمک به بهبودی اقتصاد مصر خبر داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران