فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران جنگجویان افغان را با ماهیانه ۵۰۰ دلار روانه سوریه می کند

  منبع: دبی - ماریا شحاده- العربیه. نت فارسی

  در اروپا سخن از حضور جنگجویان دارنده تابعیت کشورهای غربی در جنگ سوریه و در کنار جنگجویان اسلامگرای نزدیک به القاعده همچون «داعش» و «النصره» و خطر بازگشت آنها افزایش یافته است.

  در مقابل گروهایی دیگری نیز هستند که در کنار اسد می جنگند، و از آن جمله لبنانی ها ، عراقی ها ، یمنی ها و اخیرا افغان های شیعه هستند.

  منابع آگاه می گویند که افغان های شیعه از مناطق مختلف و توسط شبکه های ایرانی و با دریافت ماهانه ۵۰۰ دلار به سوریه اعزام می شوند.

  سخن درباره حضور جنگجویان افغان در جنگ سوریه به سال ۲۰۱۲ و آن هنگام که ارتش آزاد یکی از آنها را به اسارت درآورد باز می گردد. ارتش آزاد سوریه در آن هنگام ویدیویی از به اسارت درآوردن این جنگجوی افغانی را بر روی شبکه اینترنت قرار داد.

  چند هفته پس از آن سربازان رژیم سوریه ویدیویی از حضور یک افغانی دیگر را درز دادند.

  گروهی که خود را اعضای گردان « ابو عماره» نام نهاده اند ، ویدیویی را به العربیه ارسال کرده اند که گفته می شود از طریق موبایل یکی از جنگجویان افغانی حاضر در جبهه حومه حلب به دست آمده است.

  بر اساس این گزارش افغان های حاضر در جنگ سوریه از سه منطقه مختلف به این کشور اعزام می شوند. گروهی افغان هایی هستند که از سالها پیش ساکن ایران هستند و از طریق این کشور به سوریه رفته اند.

  گروه دوم توسط شبکه های ایرانی از داخل افغانستان برای حضور در جبهه های سوریه استخدام می شوند.

  اما گروه سوم افرادی هستند که پیش از آغاز بحران سوریه در این کشور حضور داشته اند . برخی گزارش ها شمار این افراد را ۲۰۰۰ نفر برآورد کرده اند . آنها از قوم هزاره هستند و به فارسی صحبت می کنند.

  پیشتر این افراد از جمله تیپ عراقی «ابو الفضل العباس» در سوریه حضور داشتند اما اکنون با نام « تیپ فاطمیون» در کنار نیروهای اسد علیه مخالفان می جنگند.

  تبلیغات