احکام عفو صادر شده توسط مرسی برای رهبران گروه‌های اسلامگرای مصر لغو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های مصری جمعه ۳۰ می‌گزارش داده‌اند که عدلی منصور رئیس جمهوری موقت مصر، احکام عفو رهبران شماری از گروه‌های اسلامگرا را که توسط محمد مرسی رئیس جمهوری سابق صادر شده بود، لغو کرد.

خبرگزاری الشرق الاوسط نیز گزارش داده است عدلی منصور که از زمان برکناری مرسی توسط ارتش پس از تظاهرات گسترده علیه او، ریاست جمهوری مصر را بر عهده دارد، احکام عفو ۵۲ تن از رهبران گروه‌های اسلامگرا را لغو کرد.

روزنامه الشروق هم نوشته است که یوسف ندا از رهبران گروه اخوان المسلمین که در خارج به سر می‌برد و همچنین وجدی غنیم مبلغ اسلامگرای نزدیک به اخوان المسلمین، از جمله افرادی هستند که احکام عفو آن‌ها لغو شده است.

خبرگزاری الشرق الاوسط خارط نشان کرده است که تصمیم منصور شامل چهار اسلامگرا می‌شود که دستگاه قضایی حکم اعدام آن‌ها را صادر کرده بود اما مرسی آن‌ها را عفو کرده بود. البته تصمیم منصور این احکام را به حبس ابد کاهش داده است.

مرسی به مدت یک سال در قدرت بود. بسیاری از آن‌هایی که مورد عفو قرار گرفته بودند، مدتی از احکام زندان خود را گذرانده بودند.

اکنون با برگزاری انتخابات ریاست جهوری در مصر، عبدالفتاح السیسی که در راس برکناری مرسی از قدرت قرار داشت، با کسب بیش از ۹۰ درصد آرا، پیروز شد.

الشرق الاوسط نوشته است: «احکام عفو صادره توسط مرسی شامکا کسانی می‌شد که متهم به جنایت‌هایی همچون قتل و ایجاد رعب و حشت برای شهروندان بی‌گناه شده بودند... احکام عفو مرسی باعث ایجاد شک و شبهه‌هایی درباره هدف از آن در جامعه شده بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید