پاپ به مسجد الاقصی رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در سومین روز از سفر خاورمیانه ای خود در مسجد الاقصی حضور یافت.

به گزارش العربیه پاپ به "مقام معراج" النبی یا همان قبه الصخره رفت و از آن نیز دیدن کرد. این دیدار مصادف با روز مقدس 27 رجب اسراء و معراج النبی (ص) همراه شد. شب 27 رجب شبی است که حضرت محمد (ص) از زمین به بهشت برای دیدار با الله تعالی پرواز کرد.

این مکان برای یهودیان نیز مقدس است و به آن معبد صخره می گویند. به گزارش آسوشیتدپرس پاپ هنگام ورود به قبه الصخره با گنبد طلایی اش، کفشهایش را به نشانه احترام به این مکان مقدس در آورد و وارد آنجا شد.

پاپ که سفر خود به منطقه خاورمیانه را روز شنبه با دیدار از اردن و گفت وگو با پادشاه این کشور آغاز کرده بود، روز گذشته وارد بیت لحم زادگاه حضرت مسیح (ع) شد و مراسم عشای ربانی را برای مسیحیان در کلیسای مهد ( محل تولد حضرت عیسی مسیح) برگزار کرد.

پاپ در اقدامی بی سابقه و برنامه ریزی نشده سرش را روی دیواری که اسرائیل بین بیت اللحم و بیت المقدس برپا ساخته، گذاشت و به دعا پرداخت که این عمل وی باعث تشویش اسرائیلی ها شد.


وی همچنین پس از دیدار با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، عازم تل آویو شد. وی محمود عباس را مرد صلح نامید.

پاپ روز سوم سفر خود به خاورمیانه را با حضور در بیت المقدس آغاز و در جریان بازدید از مسجد الاقصی با شیخ محمد حسین مفتی بیت المقدس و گروهی از شخصیت های مذهبی فلسطینی ساکن این شهر ملاقات کرد.

براساس همین گزارش پاپ در دیدار با شخصیت های فلسطینی از مشکلات و رنج های روزمره فلسطینی ها مخصوصا فلسطینی های مسلمان و محرومیت دائمی آنها از آزادی عبادت و محدودیت های اعمال شده از سوی اسرائیل آگاه شد.

یکی از رهبران مذهبی فلسطینی در ملاقات با پاپ ادعاهای مقام های اسرائیل مبنی بر آزادی عبادت برای پیروان همه ادیان آسمانی در بیت المقدس و در سرزمین های اشغالی 1948 را تکذیب و شواهد محدودیت و محرومیت حضور مسلمانان فلسطینی در مسجد الاقصی را برای او بیان کرد.

به گزارش العربیه قرار است پاپ از دیوار البراق در حاشیه مسجد الاقصی که یهودیان آن را دیوار ندبه می‌نامند و برای آنها مکانی مقدس است، نیز دیدن کرد.

یکی از برنامه های جنجال بر انگیز پاپ در اسرائیل، حضور در کوه هرتزل و نثار تاج گل بر قبر پایه گذار جنبش صهیونیسم است.

این اقدام پاپ امری بی سابقه در جریان سفر چند پاپ گذشته به بیت المقدس محسوب می‌شود.

مفتی بیت المقدس از رهبر کاتولیک های جهان خواست برای حمایت از مسجد الاقصی در برابر یورش صهیونیست ها کمک کند.

شیخ محمد حسین مفتی بیت المقدس از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان خواست برای حمایت از مسجد الاقصی در برابر یورش های مکرر شهرک نشینان یهودی و صهیونیست کمک کند.

مفتی بیت المقدس افزود: شهرک نشینان در این یورش ها که به اقدامی روزمره تبدیل شده است از حمایت مقام های اشغالگر اسرائیل بهره مند هستند.

وی گفت: مقام های این رژیم در صدد تقسیم مسجد الاقصی مشابه اقدام آنان در شهر الخلیل در تقسیم حضرم حضرت ابراهیم(ع) هستند.

مفتی اعظم بیت المقدس امروز در جریان بازدید پاپ فرانسیس از مسجد الاقصی بر لزوم آزادی اسرای فلسطینی و تحقق صلح با برپایی کشور فلسطینی با پایتختی بیت المقدس تاکید کرد.

پاپ فرانسیس در پایان بازدید خود از مسجد الاقصی ضمن تقدیر از تقویت روابط بین مسلمانان و مسیحیان، کلمه صلح را به زبان عربی بیان کرد.

پاپ از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل دعوت کرد که برای ادای عبادت و دعای مشترک برای صلح به واتیکان بیایند که این هر دو رهبر دعوت پاپ را پذیرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید