دومین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از سقوط مبارک آغاز شد

آغاز رای گیری در مصر برای انتخاب یک نظامی و یا یک چپگرا برای ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شهروندان مصری از ساعت 9 بامداد امروز دوشنبه 26-5-2014 برای انتخاب رئیس جمهوری آینده این کشور و برگزیدن ارتشبد عبدالفتاح السیسی و یا حمدین صباحی سیاستمدار چپ گرای این کشور به پای صندوق های رای رفتند. به گفته آگاهان انتظار می رود السیسی با اکثریت بالایی برنده این انتخابات شود.

ژنرال عبدالفتاح السیسی، که محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برآمده از اخوان‌المسلمین در مصر را از قدرت در ماه ژوئیه سال گذشته بر کنار کرد، عملا کنترل اوضاع بحرانی مصر را طی ماه‌های گذشته در اختیار داشته و اینک برای کسب مقام ریاست جمهوری با حمدین صباحی، نامزد چپ‌ گرای آن کشور به رقابت می‌پردازد.

53 میلیون شهروند مصری برای شرکت در انتخابات پرجمعیت ترین کشور خاورمیانه ثبت‌نام کرده اند. این انتخابات طی دو روز یعنی 26 و 27 ماه می جاری برگزار می شود.

نیروهای ارتش و پلیس مصر با استفاده از 400 هزار نیرو با استقرار در شهرهای مختلف به ویژه در پایتخت به طور گسترده‌ای بر امنیت برگزاری انتخابات در سراسر این کشور نظارت می‌کنند.

السیسی اعتراف کرده که مصر با مشکلات فراوانی از جمله بحران انرژی، خشونت گروه های اسلام گرا و فرار سرمایه گذاران و توریست های خارجی روبرو است که عوامل مذکور به شدت به اقتصاد این کشور آسیب رسانده است.

این ژنرال ارتش مصر وعده داده در صورت انتخاب برای احیای اقتصاد کشور و مبارزه علیه"تروریسم" اقدام کند .

او روز جمعه از رای ‌دهندگان خواست "به دنیا نشان دهند که 40، 45 میلیون نفر و یا حتی بیشتر در رای گیری شرکت خواهند کرد.

صباحی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور پیشین انتخابات سال 2012 که مرسی در آن برنده شده بود، در مقام سوم قرار گرفته بود.


صباحی60 ساله می گوید 17 بار در دوران حکومت انور سادات و حسنی مبارک دستگیر و زندانی شده است.

این مخالف کهنه کار با افتخار شعار "نان، آزادی و عدالت اجتماعی" را که در انقلاب سال 2011 مصر توسط میلیون ها شهروند این کشور علیه مبارک سر می شد، را تکرار کرد.

صباحی تحصیلاتش را در رشته روزنامه نگاری به پایان رسانده و بنیانگزار حزب " الکرامه" است که در دوران حکومت مبارک به او اجازه ثبت این حزب را ندادند.

از سوی دیگر، هواداران السیسی، وی را شخصیتی می دانند که قادر است مصر را به ثبات برساند.مصر مهمترین کشور عرب است که همواره متحد استراتژیک ایالات متحده بوده است. مخالفان او که اکثرا از اسلام گرایان تشکیل شده اند می گویند که او مغز متفکر کودتای نظامی بود که قدرت را از رئیس جمهوری منتخب با توسل به قوه قهریه سلب کرد.

مخالفان السیسی بیم آن را دارند که این ژنرال حافظ منافع نظامیان و بازرگانان با نفوذی بشود که پیش از انقلاب سال 2011 به ثروت های هنگفتی دست یافته بودند.

از سویی اخوان المسلمین که نیروهای امنیتی مصری صدها تن از آنها را کشته و هزاران تن دیگر را دستگیر کرده و آنها را به سوی نبرد زیر زمینی رانده اند، این انتخابات را تحریم کرده اند.

بیش از هزار تن از رهبران و هواداران این گروه اسلامگرا توسط دادگاه های مصر به جرم تحریک مردم به خشونت، به مرگ محکوم شده اند.

مقامات کمیسیون انتخابات مصر هفته گذشته گفتند که السیسی 94 درصد آراء شهروندان مصری مقیم خارج از کشور را به دست آورده است.

مراکز رای گیری ساعت 9 صبح به وقت مصر برابر با ساعت 11 به وقت دبی کار خود را آغاز کردند . گرچه بر اساس برآوردها نتیجه انتخابات از پیش مشخص است، اما شرکت وسیع مردم در آن مشروعیت بزرگی را به برنده انتخابات خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید