سیسی: روابط مصر با ایران از راه کشورهای خلیج می‌گذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌گوید که روابط این کشور با غرب تنها با سرازیر شدن میلیون‌ها مصری به صندوق‌های رای در انتخابات ریاست جمهوری، به حالت عادی باز می‌گردد. او با بیان اینکه مشارکت ۳۰ میلیون مصری در رای گیری کافی نیست، افزود: «من برای ماموریت نجات وطن فراخوانده شده‌ام.»

سیسی در مصاحبه با شبکه خبری «العربیه الحدث» به رابطه با ایران اشاره کرد و تاکید کرد که این رابطه، از راه کشورهای خلیج عبور می‌کند. او گفت آنچه که در لیبی روی می‌دهد، تنها سرنگونی نظام قدافی نیست، بلکه فروپای کشور است. او غرب را مسئول اوضاع لیبی دانست چرا که به ماموریت خود در این کشور پایان نداد. سیسی به جنگ در سوریه، مساله فلسطین و روابط مصر با ایالات متحده آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی نیز پرداخت.

سیسی تاکید کرد که مصری‌ها تا پایان راه، علیه تروریسم حرکت خواهند کرد و به این مساله اشاره کرد که اکنون اوضاع امنیتی، بهتر از گذشته کرد.

او افزود: «مصری‌ها از تروریسم نمی‌ترسند و در انتخابات مشارکت خواهند کرد». او خاطرنشان کرد که احساس مسئولیت، مصری‌ها را در ۳۰ ژوئیه به حرکت وا داشت. او ابراز اطمینان کرد که مصری‌ها همچون ۳۰ ژوئیه در انتخابات شرکت خواهند کرد.

سیسی گفت: «مصری‌ها در خارج، درس مشارکت در انتخابات را به ما دادند .» او ابراز امیدواری کرد که حجم مشارکت در داخل به اندازه مشارکت در خارج باشد چرا که حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رای، مهم‌تر از این است که چه کسی پیروز خواهد شد.

سیسی خود را نامرد اکثر مصری‌ها دانست و ادامه داد: «امیدوارم در مقابل مهم‌ترین چالش‌ها بایستم.» او بر اهمیت تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی تاکید کرد.

سیسی در پاسخ به سوالی درباره رای و نظر جوانان گفت: «من به انتخاب جوانان هرچه باشد احترام می‌گذارم. جوانان مصری مظلوم هستند و همواره با بی‌تفاوتی ربرو بوده اند. جوانان مصری می‌خواهند تغییری حقیقی ببینند. به جوانان نمی‌گویم که منتظر باشند بلکه می‌خواهم عشق و احترام را ببینند. حق جوانان بر من است که صبر کنم، گوش فرا دهم و برای آن‌ها کار کنم.»

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر درباره قانون تظاهرات و آزادی‌ها نیز سخن گفت و به این نکته اشاره کرد که قانون تظاهرات، روند برگزاری آن را تنظیم می‌کند چرا که تظاهرات یک ابزار است.

او همچنین از احزاب مصری به خاطر بی‌توجهی به جوانان انتقاد کرد و گفت: «من طرفدار تاسیس حزب سیاسی برای جوانان هستم، حزبی که نماینده آمال و آرزوهای آن‌ها باشد.»

او تاکید کرد که «نمی‌توان به مرحله سرکوب مردم به بهانه امنیت بازگشت» و افزود: «پختگی جوامع در مسیر دموکراسی نیازمند زمان بلندی است.»

در پاسخ به سوالی درباره بحران کنونی لیبی، سیسی گفت: «لیبی با خطر فروپاشی کشور مواجه است نه فروپاشی نظام.» او تاکید کرد که غرب در این بحرات در برابر تاریخ مسئول است چرا که به مامویت خود پایان نداد و باید سلاح را در لیبی جمع می‌کرد و نیروهای امنیتی را مجهز می‌کرد.

او خاطرنشان کرد که انبارهای اسلحه در لیبی در معرض قاچاق به مصر قرار می گیرند و تاکید کرد غرب انتشار سلاح را نادیده گرفت و آن را بدون کنترل‌‌ رها کرد.

او افزود: «در لیبی کنترلی بر مرز با مصر وجود ندارد. لیبی به مرکزی برای جذب تندروی و تروریسم تبدیل شده است. غرب و کشورهای عربی مسئول کمک به لیبی برای عبور از این مشکل هستند. نباید لیبی را‌‌ رها کرد تا مرکز جذب تندروی شود. نباید اجازه دهیم لیبی به مرکز صادرات تندروی تبدیل شود.» او تاکید کرد، باید در اسرع وقت ثبات امنیتی در لیبی محقق شود.

در پاسخ به سوالی در باره چالش‌هایی که مصر هم اکنون با آن مواجه است، سیسی این چالش‌ها را «سخت‌ترین چالش‌ها در تاریخ مصر» توصیف کرد.

او افزود: «سینا پس از بی‌توجهی دراز مدت، به مرکزی برای تروریسم تبدیل شده است. دستاوردهای بسیاری در سینا به دست آمده اما کار به پایان نرسیده است. به طور مثال نباید سینا به پایگاهی برای حمله علیه ایلات تبدیل شود.»

سیسی خاطرنشان کرد مصر سنگین‌ترین بها را برای فلسطین پرداخت کرده و این موضع «تغییر نخواهد کرد». او با اشاره به گروه حماس، گفت دیگر گروه‌ها باید روش خود را تصحیح کنند.

او افزود: «ما همه تلاش‌هایی را که به وحدت فلسطین کمک می‌کند، تشویق می‌کنیم. این بهترین زمان برای حل و فصل مساله فلسطین است، باید گام‌هایی حقیقی برداشت تا به فلسطینی‌ها امید دهد.»

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر به مساله امنیت خلیج پرداخت و خاطرنشان کرد «امنیت مصر جدا از امنیت خلیج نیست» او تاکید کرد که خطر‌ها رو به کاهش است اما چالش‌های امنیتی بزرگ است.

سیسی در اشاره به آمادگی ارتش مصر برای مقابله با هرگونه تجاوز علیه کشورهای خلیج گفت: «به برادرانمان در خلیج می‌گوییم که ما در راه به سوی آنها خواهیم بود.» او افزود: «ارتشی داریم که فراموش نمی‌کند چه کسی در کنار مصر ایستاد.»

درباره ایران، سیسی اظهار داشت: «ما توانایی حمایت از امنیت ملیت عربی خود را داریم. ایران می‌داند که روابط با مصر از راه خلیج عربی می‌گذرد. خلیجی‌ها خانواده ما هستند و برای ما مهم است که در صلح زندگی کنند. هر تنها به دنبال روابطی عادلانه با ایران هستیم .»

سیسی تاکید کرد که تعرض به امنیت منطقه خلیج، برای مصر قابل قبول نیست و افزود: «این حق ما است که منافع خود را تامین کنیم همانگونه که ایران نیر حق دارد نگران منافع خود باشد.»

درباره جنگ در سوریه سیسی گفت: «خطرناک‌ترین چیزی که ممکن است با آن روبرو شویم، تقسیم سوریه است.» او افزود: «نه به تقسیم سوریه، نه به راه حل نظامی و نه به افغانیزه کردن سوریه.»

سیسی تاکید کرد که باید خطرهای تندروی و تروریسم را در سوریه از میان برد. او بیان داشت که فراخواندن تندرو‌ها در سوریه موضع اپوزیسیون را پیچیده کرد.

سیسی گفت: «حل و فصل بحران سوریه می‌تواند منطقه را آرام کند.»

در پاسخ به سوالی درباره بحران روابط میان مصر و ایالات متحده آمریکا از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر، سیسی گفت: «واشینگتن به خوبی درک می‌کند آنچه که در مصر روی داد، اراده مردم بود. آمریکایی‌ها باید با چشمان ما مصری ها بنگرند و قضاوت کنند.»

او خاطرنشان کرد درک اروپا از آنچه که در مصر روی داد، بهبود یافته است و آنچه که پایانی برای همه این تشکیک‌ها خواهد بود، مشارکت گسترده مصری‌ها در انتخابات است.

سیسی خاطرنشان کرد که رابطه با روسیه، متضاد با رابطه با دیگر کشور‌ها نیست و تاکید کرد: «ما با همکاری همه جانبه به دور از جهت گیری‌ها هستیم.»

او ابراز اطمینان کرد که ثقل بین المللی مصر به ثبات اوضاع داخلی آن مرتبط است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید